SON DAKİKA
Hava Durumu

Can kaybı 51’e yükseldi

Freddy Kasırgası nedeniyle Malavi’de can kaybı 51’e yükseldi

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2023 21:38
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2023 21:38
https://www.lifebursa.com
Can kaybı 51’e yükseldi

Mozambik'in ardından Malavi'yi vuran Freddy Kasırgası’nda can kaybı 51’e yükseldi.
Mozambik'in ardından Malavi'yi vuran Freddy Kasırgası’nda can kaybı arttı. Polis tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki can kaybının 51’e yükseldiği, çok sayıda kişinin kayıp ve yaralı olduğu ifade edildi. Polis, 36 kişinin ülkenin merkezindeki Blantyre finans merkezindeki Chilobwe'de hayatını kaybettiğini aktardı. Hayatını kaybedenler arasında aynı aileden 5 kişinin ve 3 yaşındaki bir çocuğun da olduğu belirtildi. Can kaybının artması bekleniyor.

Mozambik'te 5 kişi öldü
Freddy Kasırgası’nın dün ikinci kez vurduğu Mozambik’te ise 5 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Freddy Kasırgası ilk olarak yaklaşık 2 hafta önce Mozambik'i vurmuş ve en az 27 kişi hayatını kaybetmişti.

Freddy Kasırgası en uzun süreli fırtına olabilir
Freddy Kasırgası, ilk olarak 21 Şubat’ta Madagaskar’ı, 3 gün sonra Mozambik’i vurmuş, her iki ülkede de binlerce kişi yerinden olmuştu. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada, 32 gündür Hint Okyanusu üzerinde olan fırtınanın kayıtlara geçen en uzun süreli fırtına olabileceği ifade edilmişti. Bir fırtınanın böyle bir döngü oluşturmasının nadir olduğunu aktaran WMO, bunu meteorolojik olarak "olağanüstü" olarak tanımlamıştı.
Freddy’nin son 32 günde periyodik olarak zayıfladığı göz önüne alındığında kayıtlara geçen en uzun fırtına olarak bilinen 1994 yılında 31 gün süren John Kasırgası’nın rekorunu kırıp kırmadığına dair değerlendirmenin birkaç ay sürmesi bekleniyor. Biriktirdiği güç ve Hint Okyanusu boyunca kat ettiği 8 bin kilometrelik yol ile şimdiden rekor kırmış durumda olan Freddy, geçtiğimiz şubat ayı başlarında Avustralya kıyılarında ortaya çıkmış, Mauritius ve La Reunion'u etkisi altına almasının ardından Madagaskar ve ardından Mozambik'i vurmuştu. Ömrü boyunca tipik bir ABD kasırga sezonunun tamamından daha fazla enerji kaydeden Fredyy’nin zayıflaması ve çarşamba günü denize geri dönmesi bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.