SON DAKİKA
Hava Durumu

PKK yandaşları, AP oturumunu sabote etti!

PKK yandaşları, Avrupa Parlamentosu'nda devam eden ekonomi konulu oturumu, terörist başı Abdullah Öcalan'ın posterlerini açarak ve sloganlar atarak sabote etti. Dışişleri Bakanlığı, PKK iltisaklı kişiler tarafından düzenlenen çirkin propagandaya ilişkin açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2023 23:40
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2023 23:40
https://www.lifebursa.com
PKK yandaşları, AP oturumunu sabote etti!

Terör örgütü PKK yandaşları, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) devam eden oturumu, terörist başı Abdullah Öcalan'ın posterlerini açarak ve sloganlar atarak sabote etti.

Fransa'nın Strazburg şehrinde Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Genel Kurul oturumları devam ederken, ziyaretçi balkonuna gelen bir grup terör örgütü PKK destekçisi AP'de devam eden ekonomi konulu oturumu sabote etti. Terörist başı Abdullah Öcalan'ın posterlerini açarak sloganlar atan terör örgütü yandaşları, oturumun askıya alınmasına neden oldu. Genel Kurul salonunda bağırmaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından cam balkonda eyleme devam etti. AP güvenlik birimleri eylemcilere müdahale etti, ancak camların kırılma riski ve yaralanma tehlikesine karşı AP üyeleri salondan çıkarıldı.

AP Başkanı Roberta Metsola eyleme sert tepki gösterdi. Güvenliğin sağlanmasının ardından yeniden başlatılan oturumu açan Metsola, "Bildiğiniz gibi bu sabah Genel Kurulda bir güvenlik sorunu yaşadık. Şahıslar parlamentoya ziyaretçi olarak girdiler. Misafirlere ayrılan kısımda bir gösteri yaptılar ve dışarı çıkma emirlerini dikkate almadılar. Bu gösteri sırasında ciddi yaralanma riski vardı ama bu olmadı. Sonuç itibariyle tüm göstericiler AP binasını terk etti. Güvenlik servisimiz harika çalıştı. Zor şartlarda başarılı bir iş çıkardılar'' dedi.

"UMDUKLARI REKLAMI YAPMAYACAĞIM"

AP'nin ifade özgürlüğünü ve gösteri hakkı için savaştığına dikkat çeken Metsola, "Ama her gösteri kurallara uymak zorundadır. Demokratik oturumları engelleyemez. Parlamentonun ilgisini böyle çekemezler. Biz açık ve erişilebilir bir parlamentoyuz ama konuları sakince münazara ederiz ve karara bağlanır ama bunu tehdit altında yapmayız" dedi.

Metsola ortamı yatıştırmak için kendisine destek olan AP Bulgaristan Milletvekili İlhan Küçük'e de kürsüden bizzat teşekkür etti. Eylem nedeniyle yapılamayan oturumların ertelenmesine karar verildi.

Öte yandan terör örgütü PKK, 2002'den bu yana Avrupa Birliği'nin (AB) terör listesinde yer alıyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN PKK İLTİSAKLI KİŞİLERİN ÇİRKİN SALDIRISINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bugün terör örgütü PKK iltisaklı bir grubun, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul toplantısı sırasında gösteri düzenlediği ve yasama faaliyetlerini sabote ettiği görülmüştür. Terör örgütü PKK ile iltisaklı şahısların AP'ye bu kadar rahat girebilmeleri ve istedikleri gibi gösteri yapabilmeleri kabul edilemez. Bu şahıslara hemen müdahale edilmemesi ise ayrı bir garabettir. Şiddetle kınadığımız bu eylem, Avrupa Birliği'nin ve onun özelinde AP'nin terörle mücadeledeki aczini ve samimiyetsizliğini gözler önüne sermektedir.

AP ve diğer AB kurumları bu kayıtsız tutumlarını sürdürdükleri sürece, AB terör örgütü listesinde yer almasına rağmen, PKK'nın AB içerisinde varlığının ve etkinliğinin sonlandırılması mümkün olamaz. Terör örgütü mensubu bu kişilerin, Parlamento binasına kim veya kimlerin aracılığıyla fütursuzca girdikleri mutlaka sorgulanması gereken bir zafiyettir.

Benzer bir PKK provokasyonu sonrası, AP Başkanlık Bürosu'nun 21 Kasım 2017 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararla, AB terör örgütü listesinde yer alan terör örgütleriyle ilişkili kişi ve grupların AP binalarına girişi yasaklanmıştı. AP'nin, daha önce aldığı bu kararı bugün de titizlikle uygulamasını bekliyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.