Ehliyet düzenlemesi ile ilgili çalışmaların sona erdiği ve yakın bir zamanda Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılacağı belirtiliyor. Bu değişiklikle B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'ye kadar motosiklet kullanmasına izin verilmesi planlanıyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, düzenlemenin en geç 2023 yılı sonuna kadar yayınlanmasının beklendiğini ifade etti.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Sistemden geri dönüş yok TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Sistemden geri dönüş yok

Yönetmelikte, B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan "motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması" şartının yer alması öngörülüyor. Bu eğitim sınav şeklinde olmayacak, sadece direksiyon eğitimi olarak verilecektir. Eğitimi tamamlayan kişiler, sürücü belgesini değiştirmelerine gerek kalmadan 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

Düzenlemeyle ilgili yaş sınırlaması olmayacağı ifade edilirken, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yaş sınırını ayrıca değerlendirdiği belirtiliyor. Ayrıca, e-ticaret kuruluşlarına kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağına dikkat çekiliyor.

Sonuç olarak, ehliyet düzenlemesiyle ilgili çalışmaların hızla devam ettiği ve düzenlemenin en geç 2023 yılı içinde yayınlanmasının beklendiği belirtilmiştir.