SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli maaşımı mum gibi erittiler!

EMEKLİ & YORUM Osman Gürçay yazdı...

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2023 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 17:25
https://www.lifebursa.com
Emekli maaşımı mum gibi erittiler!

Bu sözü asgari ücretten 5 bin gün prim ödeyerek emekli olmuş ya da EYT’li birisi söylemiyor.

Fabrika ve tesislerinde asgari ücretin üzerinde maaş ödediği ve bordrolarında verdiği net ücretin brütünü tahakkuk ettirdiği yüzlerce insan çalıştıran “bana göre genç” bir iş insanı söylüyor.

Osman Abi ben ilk sigortalı olduğumdan günden, emekli olana kadar, SGK (SSK) nın belirlediği en yüksek prime esas kazanç üzerinden 8500 gün prim ödedim.

Emekli olduğum günün hazzını unutamam.  Devlet babaya şirketlerimden ödediğim vergiler haricinde yıllarca bordro üzerinden de vergi ve prim ödedim artık o da bana ömür boyu maaş verecek diye kıvandım diyor.

Allah’ıma şükür o paraya ihtiyacım yok diyor, emekli maaşını burs, sosyal yardım ve sosyal projelere destek amaçlı harcadığını söylüyor.

 “Ne kaaa ekmek o kaa köfte” misali yüksek prim ödemenin avantajı ile ilk zamanlarda aldığım emekli maaşı, en az emekli maaşının iki katını geçerken, makas zamanla kapandı ama yine de belirli bir fark vardı diye ekliyor.

En az emekli maaşının 7.500 olduğu ilan edildiğinde, kurulduğu günden beri gönül verdiğim iktidara isyan edesim geldi diyor.

Ben 8 bin günden fazla en yüksek emeklilik primi ödeyerek bugün 7.950 TL maaş alırken, asgari ücret üzerinden 3.600 gün ödeyen kişi 7.500 TL alması hakkın, hukukun, adaletin gaspının ve de kul hakkı yemenin daniskasıdır diyor.

Yanlış anlaşılmasın ilan edilen açlık, yoksulluk sınırlarını ve 7.500 TL nin de kimseye yetmeyeceğini biliyorum ama adeta çok gün çalışıp çok prim ödeyeni cezalandıran bu sistemin yanlış buluyorum diyor.

Buna kendim ya da benim durumumda olan insanlar için itiraz etmiyorum. Adil devlet algısını ortadan kaldırır ve güven bunalımına yok açar diye ifade ediyorum diyor. 

Öte yandan bu bakış açısının nasıl olsa birkaç yıl sonra fark kalmayacak algısı ile devleti ve SGK'yı zarara sokacak, düşük prim ödeyip kayıt dışı açıktan maaş ödemelerine çanak tutar diyor.

Sen yapar mısın dedim?

İstesem de yapamam benim hesaplarımı ve çalışanların mutluluğunu devletten daha sıkı denetleyen ve sınıfta kalırsam siparişi kesecek yabancı müşterilerim var diye cevap verdi.

Haklı mı?

Bana göre, sonuna kadar haklı ve hükümet bu yanlıştan dönerek aynı oranda 7.500 TL üzerindeki maaşlara zammı yapmazsa, bu zengin emekliler yapacağını fena yapacak gibi geliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.