SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli ve memura ek zam geliyor!

Memur ve emekliye ek zam AK Parti'nin gündeminde!

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 17:58
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 18:07
https://www.lifebursa.com
Emekli ve memura ek zam geliyor!

KAHRAMANMARAŞ depremi 11 ilde yıkıma neden olurken, iktidar seçim için 14 Mayıs tarihinde karar kılmış gözüküyor. Seçimin ertelenip ertelenmeyeceği tartışması biterken, kulislere bomba bir haber düştü. İktidar, seçim öncesi yüzde 30 zamla gönlünü kırdığı emekli ve memurlara ek zam yapmaya hazırlanıyor. Ek zamla birlikte en düşük emekli ve memur maaşı kaç lira olacak?..

Milyonlarca emekli ve memur Ocak ayında önce yüzde 25 ardından ise yüzde 30'a çıkarılan maaş zamlarıyla hayal kırıklığına uğramış ve iktidara yönelik memnuniyetsizlik artmıştı. Seçimlere doğru yeni bir zam yapılacağı beklentisi konuşulurken Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ilde yıkıma neden oldu. Seçimlerin ertelenmesi tartışması sona erdi ve memur ve emeklilere ek zam konusunda bomba kulis haberi geldi. İşte kulisleri hareketlendiren o haber... 

2023 yılı asgari ücreti 54.54'lük bir artışla 8 bin 506 TL olmuştu. Memur ve emekli maaşı ise ilk başta yüzde 25, ardından ise yüzde 30 olarak duyurulmuştu. Yapılan zamlardan ne asgari ücretli ne memur ne de emekliler memnun olmazken, ilk ke emekliler iktidara karşı seslerini bu kadar net yükseltmeye başlamıştı.

Kahramanmaraş depremi öncesi gazeteci Fatih Portakal'ın sosyal medyada öncülüğünü yaptığı emekliler, "Emekli ve memura yüzde 30 zam verdiniz. Yetmez. Bal gibi yüzde 20 daha vereceksiniz. Yoksa sizi verdiğiniz müjdeler de kurtaramaz" kampanyası yapıyordu. Depremle birlikte ek zam talepleri de rafa kaldırılmıştı. 

Memur ve emeklilere Mart ayı ortasında yüzde 15 ek zam yapılacağı konuşuluyor. Böylece Memur ve emeklinin 2023 yılı emekli maaş zammı da yüzde 50 seviyesine çekilmiş olacak.

Erdoğan en düşük emekli maaşını 7 bin TL yapabilir

AK Partinin gündemindeki ek zam için yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulması bekleniyor. Yüzde 15 zam gelmesi durumunda en düşük emekli aylığı 5 bin 500 TL'den 6.350 TL'ye yükselecek. Erdoğan'ın bu rakamı 6 bin 500 ya da 7 bin TL'ye çekebileceği konuşuluyor.

En düşük memur maaşı 13 bin 625 TL

Memur maaşlarına yapılacak yüzde 15'lik zammın ardından en düşük memur maaşının 11 bin 848 liradan 13 bin 625 liraya yükselecek. 

Milyonlarca çalışan ve emekliye ek zam müjdesi... 14 Mayıs'ta yapılacak seçim öncesi asgari ücrete, emekli ve memur maaşlarına, bayram ikramiyelerine yeni zam geliyor. Bu yılın zam şampiyonu emekliler olacak! İşte kulislerde konuşulan yeni asgari ücret, emekli e memur maaşı zam oranları...

18 Haziran'da yapılması gereken seçimlerin erkene çekilerek 14 Mayıs'a alınması neredeyse kesinleşirken, kulislerde adaylar kadar maaş zamları da konuşulmaya başlandı. Seçimlere çalışan ve emeklilerin alım gücünü yükselterek girmek isteyen iktidar, emekli ikramiyelerinden asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına bir ek zam yağmuru yağdırmayı planlıyor.

Ocak 2023 itibariyle asgari ücrete yüzde 54, emekli ve memur maaşlarına ise yüzde 30 zam yapılmış, en düşük emekli aylığı 3 bin 500 lirada 5500 liraya, en düşük memur maaşı da 11 bin 848 liraya yükseltilmişti. Ancak bu zamlar ne çalışanları ne de emeklileri memnun etmedi. Üst üste gelen zamlar da Ocak ayı zamlarını daha şimdiden silip götürdü. 9

14 Mayıs'ta yapılacağı ön görülen seçimler öncesi Ankara kulisleri de hareketlendi. İktidar kulislerinde konuşulanlara göre seçim öncesi emekli ikramiyelerinden asgari ücret ve memur emekli maaşlarına kadar adeta bir ek zam sağanağı başlayacak. 

Kısa Dalga'dan Mehmet Çetingüleç'in kulis haberine göre, iktidar olası 14 Mayıs genel seçimlerine emekli ikramiyesini artırıp maaşlara ek zam yaparak gitmeyi planlıyor. Ankara'da konuşulan 'ham bilgi' şöyle:

Bayram ikramiyeleri 3 bin TL oluyor

Emeklilerin halen 1100 lira olan ikramiyeleri 2 bin 500-3 bin lira aralığında bir rakama yükseltilecek.

Diğer taraftan Gazetevatan'da yer alan habere göre ek zam için müjdenin mart ortası gibi verilmesi bekleniyor.

Öne çıkan zam oranı ise yüzde 15.

Yani memur ve emeklinin maaş artışı (yüzde 30 zammın üzerine eklenirse) yüzde 45'i bulacağı iddia ediliyor.

AK Partinin gündemindeki ek zam için yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulması bekleniyor.

Yüzde 45 ZAM GELİRSE EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI KAÇ TL OLACAK?

Normal Fiyat: 5.500 TL

Zam Tutarı: 2.475 TL

Zamlı Fiyat: 7.975 TL

Zam Oranı: %45

Yüzde 45 ZAM GELİRSE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞLARI KAÇ TL OLACAK?

Normal Fiyat: 11.848 TL

Zam Tutarı: 5.331,60 TL

Zamlı Fiyat: 17.179,60 TL

Zam Oranı: %45

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.