SON DAKİKA
Hava Durumu

Gençlerin yüzde 73'ü gitmek istiyor

Gençlerin yüzde 73'ü gitmek istiyor: Göç etme sebepleri araştırmaya döküldü

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 18:30
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 18:30
https://www.lifebursa.com
Gençlerin yüzde 73'ü gitmek istiyor

Türkiye'de gençlerin yüzde 73'ü yurt dışında yaşamak istiyor. Bu konu üzerine bir araştırma yapan Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği, gençlerin yüzde 30,6'sının Avrupa ülkelerini tercih ettiğini, yüzde 15'inin ise Amerika'ya gitmek istediğini ortaya koydu. Gitme sebepleri arasında ilk sırada gelir artırma isteği yer aldı.

Ekonomik ve sosyal sebepler başta olmak üzere son yıllarda Türkiye'den başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yoğun bir göç yaşanıyor. Online PR Servisi B2Press'in incelediği Almanya merkezli Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği de söz konusu göçün sebepleri üzerine bir araştırma yaptı.

Derneğin Türkiye temsilciliğiyle Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Çağlar koordinatörlüğüyle hazırlanan araştırmanın detayları şu şekilde açıklandı:

GÖÇ EDENLERİN YÜZDE 55'İNİ ERKEKLER OLUŞTURDU

Yüz yüze anket yöntemiyle 28 Nisan'da 3 bin 243 kişiyle yapılan çalışmada beyin göçünden dolayı en çok göç veren 177 ülke arasında Suriye 11, Afganistan 12, Türkiye ise 132'nci sırada yer aldı. En az göç veren ülkeler ise sırasıyla Avustralya, İsveç, Norveç, Kanada ve Danimarka oldu. Türkiye'den yurt dışına göç edenlerin yüzde 55,7'sini erkekler oluşturuldu. Göç etmek ise özellikle Z kuşağındaki kadınlar arasında gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Başka bir ülkeye kalıcı olarak yerleşmeyi arzu eden Z kuşağındaki kadınlar, 'yaşamlarından memnun olmadıklarını ve kimlik ayrımcılığına uğramak istemediklerini' belirtti. Yurt dışına kalıcı olarak yerleşmek isteyen katılımcıların yüzde 39,4'ü, bunun nedenleri arasında gelirini artırma isteği olduğunu söyledi. Yüzde 35,1'i de başka bir ülkeye gitme sebeplerinde nitelikli eğitim alma ihtiyacı bulunduğunu öne sürdü.

İLK SIRADA AVRUPA VAR

Gençlerin yüzde 55,2'si memnuniyet ve mutluluk durumları sorulduğunda da şimdiki yaşamından ne tam olarak mutlu ne de mutsuz olduğu yanıtını verdi. Göç etmek istedikleri bölgeleri sıralayan gençlerin yüzde 30,6'sı Avrupa ülkelerini tercih ederken, yüzde 15'i Amerika'ya gitmek istiyor. Kanada'da yaşamak isteyenlerin oranı yüzde 12'de kalırken, katılımcıların yüzde 9,6'sı da en az göç veren İskandinav coğrafyasına göç etmeyi arzuladığını aktardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.