SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İş dünyasının feryadı !

Bürokratlar için her şey ne kadar kolay değil mi?
Haber Giriş Tarihi: 24.01.2022 12:53
lifebursa.com

HABER  & YORUM / Osman Gürçay 

Bakanı, bürokratı iki satır talimat yazısı gönderip memleketi yönettiğinizi sanıyorsunuz.

Vekilleri kimse dikkate bile almıyor, onlar açılış takip edip kurdele keserken poz vermekten, esnaf çayı içmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Öte yandan memlekette yangın var ama yereli ile ulusalı ile yandaş,  candaş medyanın cümlesi kestane çizip, ateşinde kebap yapma derdindeler…

Her yeni yıla umut ve beklentiler ile girilir ama 2022 çalışan, üreten, ihracat yapan ve ülke ekonomisini düşünenler için kâbus gibi başladı.

Doğalgaz temininde sorun var, üretimi  azaltacaksınız dediniz…

İş dünyası, bu memleket meselesidir bu yükten payımıza düşen ne ise çekeriz dedi!

Ardından doğalgaz çevrim santrallerini durduracağız o nedenle elektriği tasarruflu kullanın, koyduğumuz tüketim limitlerini aşana zamlı tarife uyulacağız dediniz…

İş dünyası,  terminli üretim anlaşmalarımız ve ihracat bağlantılarımız var ama kriz bitene kadar tasarrufu zaten öğrendik de ülke ekonomisi için gerekirse limit aşımını göze alırız dedi!

En sonunda OSB lere program dahilinde haftada üç gün elektrik verilmeyecek talimatı verip,  üretim yapanların kalbine bıçak sapladınız.

İş dünyası bunu kör düğümü nasıl çözeceğini düşünerek, ekonomi çarkının durmaması için çareler aramaya başladı.

Sanayiciler zeki insanlardır.

Sizin planlamayı bilmediğinizi anlayalı çok oldu.

Hiçbir zaman B planınızın ve çözüm üretecek basiretinizin olmadığınızı da biliyor.

Onların derdi  kısıntı ve kesinti devam ederse üretim, kalite, termin ve teslim koşullarını en üst seviyeye çıkarak büyük emeklerle rekabet ettiği Uzakdoğu pazarını kaybetmemektir. 

Onların derdi ihracat hedefine yüksek katma değerli üretim yaparak katkıda bulunmaktır.

İş dünyası, bugün ben ülkemi seviyorum, milliyetçiyim, vatanseverim diyen herkesin TEK gündemi ÜRETİM ve ENERJİ olması gerekirken, nelerin gündem olduğunu hüzünle takip ediyor.

İş dünyası, bugünler istihdam, üretim, ihracat ile ülke ekonomisinin ayakta kalması, toplumsal huzur ve sorunların halli için iktidarı ve muhalefeti ile tek vücut olması gereken günlerdir diyor.

İş dünyası bütün bunlar yetmez gibi enerji kullanımı konusunda aynı sektörde neden farklı uygulamalar yapılıyor diye soruyor.

OSB lerdeki tüketimi müdürlükler kanalı ile denetlerken, ovadaki hatıra binaen denetim muafiyetli işletmeler, kömür kullanan işletmeler, Islah Sanayi Bölgeleri, Serbest Bölge, İSKO, neden ve nasıl bu sürecin dışında tutuluyor?

Korteks'te üretim devam ederken, yanıbaşındaki işletmeler şalter indirip çalışanlarını hüzünle servise bindiriyor ve çalışanlar yarınların belirsizliğini endişe ile evlerine taşıyorlar.

OSB deki işletmeler kümeste de ovadakiler yaban kazları mı?

TEİAŞ bizim de TEDAŞ yabancının mı ki; iki farklı uygulama yapılıyor.

Sanayici Sayın Cumhurbaşkanım, Adalet ve Kalkınma Partisi olarak zirveye taşıdığınız ülke ekonomisi adalet duygusu olmayan yöneticiler ve bürokratların marifetiyle kalkınmaya engel olmaktadır diye feryat ediyor.

İş dünyası korku eşiğini çoktan aştı; aklında fikrinde sadece bu ülkenin omuzlarına yüklediği sorumluluk bilinci içerisinde çalışırken  herkesin aklını başına almasını istiyor!

Ve Mehmet Akif Ersoy'un şiirindeki gibi;

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum... - diyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar