SON DAKİKA
Hava Durumu

İspanya'dan dev vergi kazancı

İspanya, yüksek kârların ardından enerji ve finans sektörlerinden 1,5 milyar Euro vergi toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2023 08:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2023 08:46
https://www.lifebursa.com
İspanya'dan dev vergi kazancı

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, ülkede ilk defa uygulanmaya başlanan, büyük enerji şirketleri, finans kuruluşları ve bankalardan alınan vergilerin ilk ödemesinde 1 milyar 454 milyon 500 bin Euro topladığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklama yapan Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, getirilen olağanüstü vergiler kapsamında enerji şirketlerinden 817,4 milyon Euro, finans kuruluşları ve bankalardan da 637,1 milyon Euro toplandığını bildirdi.

Montero, hükümetin öngördüğü şekilde, enerji ve finans sektörlerinden yıllık toplanacak verginin 2 milyar 900 milyon Euro'yu bulacağını söyledi.

Vergiler "karşılanabilir miktarda" 

İspanya'da büyük bankaların 20 milyar 500 milyon Euro, büyük enerji firmalarının da 12 milyar Euro toplamda kar açıkladığını hatırlatan Montero, toplanan vergilerin bu sektörler için "karşılanabilir miktarda" olduğunu savundu.

Montero, ilk defa toplanan söz konusu vergilerin, "mali adaleti geliştirmeyi ve anayasal yetki yoluyla eşitsizliğe karşı mücadeleye katkı sağlamayı hedeflediğini" kaydetti.

İspanyol bakan, hükümetin buradan elde ettiği kaynağın, enerji vergilerinde indirim, temel gıdalarda KDV'nin kaldırılması ve yoksul aileler için yapılan 200 Euro'luk aylık yardım gibi sosyal çoğunluğu korumak için alınan siyasal ve finansal yardımlarda kullanılacağını dile getirdi.

İspanya'da enerji şirketleri ve bankalar, ekonomik krizle bağlantılı olarak sosyal adaleti sağlamak gerekçesiyle hükümetin getirdiği vergilere karşı çıkıp, bunun sektörlerinde kendileri açısından rekabeti ve aktiviteleri azaltacağını savunsa da, yasal olarak hiçbir itirazda bulunmayacaklarını duyurmuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.