SON DAKİKA
Hava Durumu

Nebati: Döviz kurlarında ralli gerçekleşmeyecek

Nebati, "Düşük faiz ile ülkeyi yönetebildiğimizi gördük" diye konuştu

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 14:05
https://www.lifebursa.com
Nebati: Döviz kurlarında ralli gerçekleşmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, seçimden sonra döviz kurlarında artış yaşanacağı yönündeki uluslararası bankaların raporlarına, "Döviz kurlarındaki rallinin tekrar gerçekleşeceği dedikoduları gerçeği yansıtmıyor" karşılığını verdi. Nebati, asgari ücrete temmuz zammı ve emekliye refah payıyla ilgili, "Çalışan ve emeklilerin enflasyon karşısında zarar görmesini engelleyecek politika uygulanıyor. Çalışma Bakanlığımızla bir çalışma yapılıyor. Biz bütçe disiplinine uyan hükümet olarak disiplinden taviz vermeden kaynağı oluşturup Cumhurbaşkanımızın ilanı yönüne gideceğiz" dedi. 

Nebati, NTV'de Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Enflasyon rakamlarını değerlendiren Nebati, şunları söyledi:

"Enflasyonun aralıkta bir baz etkisiyle düşmenin başlayacağını ifade etmiştik. Öngörüler bir bir gerçekleşiyor. Emtia fiyatlarının beklenmedik bir şekilde artmasına ve dünyanın tamamında enflasyonist baskı oluştu. Kurlardaki ralliyle beraber enflasyonu en şiddetli ülkelerden olduk. Enflasyonu vatandaşımız çok ağır bir şekilde hissetti. Enerji fiyatlarının sakinleşmeye başlaması, kurdaki oynaklığın kabul edilebilir olmasıyla enflasyonun hissedilir düşmesine neden oldu. 44'ün altına gelmesi bizim için de pozitif sürpriz oldu. Enflasyon baz etkisiyle düşüyor kısmını geçti. Geçen yıl 30 liraya çıkan motorin 22 liranın altında. Benzin 27 liraya çıkmıştı, şimdi 20'nin altına gelecek. Tarım üretici açısından motorin, gübre fiyatları, lojistik maliyeti düştü. Enflasyonun yazla birlikte üstündeki baskı azalacak. OVP'deki hedeflere bağlıyız. Depremden dolayı enflasyon etkisi sınırlı kalacak." 

"Zam çalışmaları yürütülüyor"

Asgari ücrete temmuz zammı ve emekliye refah payıyla ilgili Nebati, "Çalışan ve emeklilerin enflasyon karşısında zarar görmesini engelleyecek politika uygulanıyor. Asgari ücrete yüzde 100'e yakın artış, emekli ve memurlara da yüzde 85 artış oldu. 7 bin 500 üzeri alanların imkandan yararlanması gerekiyor diye tepki gösterildi. Çalışma Bakanlığımızla bir çalışma yapılıyor. Toplu sözleşme gereği 6 puanlık bir ödeme var, artı enflasyon farkı var. Yeterli orana ulaşmazsa çalışmaları sürdürüyoruz. Biz bütçe disiplinine uyan hükümet olarak disiplinden taviz vermeden kaynağı oluşturup Cumhurbaşkanımızın ilanı yönüne gideceğiz" dedi. 

"Döviz kurlarında ralli gerçekleşmeyecek"

Türkiye Ekonomi Modeli'ne yönelik, "Düşük faiz ile ülkeyi yönetebildiğimizi gördük" diyen Nebati, ekonomi politikasında yapılacak kısmi düzeltmelerin devam edeceğini söyledi.

Nebati, "Piyasada dolar sıkıntısı var mı" sorusunu, "Döviz kurlarındaki rallinin tekrar gerçekleşeceği dedikoduları gerçeği yansıtmıyor. Dövizdeki ikili fiyatın oluşması dedikoduları güçlendirse de ralli olması söz konusu değil" diye yanıtladı. 

Faiz 

"Birileri yüksek faiz bekliyor olabilir, gerçekleşmeyecek" diyen Nebati, şöyle devam etti:

"Muhalif kanattan hiçbir ekonomi yöneticisi ben faizleri artıracağım demedi. Faizi artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Muhalif taraftaki parlatmaya çalıştıkları kim varsa faizleri artıracağım diyemez. Piyasa faiz artırımı noktasında net bir duruşu sergilemiş durumda. Bu adımın çok farklı travmalara sebep olacağını karşı tarafın da bizim de bildiğimizi ifade edeyim."

Kur korumalı mevduatın bu yıl sonlandırılmayacağını söyleyen Nebati, ek bütçeyle ilgili soru üzerine ise bütçenin şu an sağlıklı olduğunu, ancak ihtiyaç halinde adım atılacağını ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.