SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk-İş açlık sınırını açıkladı

TÜRK-İŞ araştırmasının 2023 Şubat ayı sonucuna göre açlık sınırı şubatta 9.425,15 TL, yoksulluk sınırı ise 30.700,83 TL oldu.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2023 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2023 16:29
https://www.lifebursa.com
Türk-İş  açlık sınırını açıkladı

TÜRK-İŞ araştırmasının 2023 Şubat ayı sonucuna göre, açlık sınırı Şubat'ta 9.425,15 TL, yoksulluk sınırı ise 30.700,83 TL oldu. Gıda fiyatları 6,32, yıllık 7,02 arttı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 9.425,15 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarınıntoplamtutarı(yoksulluk sınırı) 30.700,83 TL’ye, Bekâr bir çalışanın‘yaşama maliyeti’ise aylık 12.265,88 TL’ye yükseldi.

TÜRK-İŞ’in verilerine göre “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Şubat 2023’te şu şekildedir:

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artışbir önceki aya göre% 6,32 oranında gerçekleşti. İki aylıkdeğişim oranı % 15,92 tespit edildi. Son on iki ay itibariyledeğişim oranı % 107,02 oldu. On iki aylık ortalamalara göredeğişim oranı % 112,87 olarak hesaplandı. TÜRK-İŞ’in bu araştırması Aralık 1987’den bu yana kesintisiz olarak her ay düzenli olarak yayımlanmıştır. Verilerde süreç kesintisi yaşanmaması amacıyla, “asrın felaketi” diye nitelendirilen bu deprem döneminde de çalışma yapılmıştır.

TÜRK-İŞ hesaplamasında temel alınan ve doğrudan piyasadan derlenen fiyatlara göre, gıda ürünlerinde Şubat 2023 itibariyle gözlemlenen değişim harcama gruplarına göre şu şekilde oldu:

● Süt, yoğurt, peynir grubunda;

Bu gruptaki tüm ürünlerin fiyatları yükseldi. Sütteki artış %6 ve peynirde %5 olarak hesaplandı. Yoğurttaki fiyat artışı daha düşük düzeyde gerçekleşti.

● Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum ürünlerinin bulunduğu grupta; Bu gruptaki et ürünleri zamlandı. Bir ayda dana etinde , kuzu etinde %9, balıkta %5, tavukta %8 fiyat artışı yaşandı. Baklagillerden nohut %5, kuru fasulye , yeşil mercimek %4 zamlandı. Kırmızı mercimeğin fiyatı %4 geriledi. Yağlı tohumların ortalama fiyatı bu ay sabit kaldı. ● Ekmek ve tahıllar grubunda;

Geçen aya göre Pirinç %6, bulgur , irmik %5 zamlandı. Makarna ve ekmek fiyatı değişmezken un fiyatı %5 düştü.

● Taze sebze-meyve grubunda;

Bu ay semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık gibi salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları geriledi. Patates 12,5 TL’den satılmaya devam etti. Kuru soğanın kg fiyatı 15 TL’nin üzerine çıktı. Salatalık, domates, biber, patlıcan, kabak gibi örtü altı sebzelerin ile turp ve havuç gibi kış sebzelerinin fiyatları arttı. Kış meyvelerinden portakal mandalina ve greyfurtun fiyatları yükseldi. Muz ve cennet hurmasının yanında kış meyvelerinden mandalina ve greyfurt da zamlandı. Armut fiyatı geriledi. Ortalama sebze kg fiyatı 20,3 TL, ortalama meyve kg fiyatı 19,29 TL oldu. Hesaplamada 22’si sebze ve 8’i meyve olmak üzere toplam 30 üründeki fiyat değişimi dikkate alındı. Ortalama meyve-sebze kg fiyatı bu ay 18,98 TL olarak saptandı. (”Ortalama Meyve-Sebze Fiyatın”a ana yemekleri tamamlayan maydonoz, kıvırcık gibi salata yeşillikleri dâhil edilmektedir.)

● Temel yağ ürünlerinin bulunduğu grupta;

Ayçiçek yağı ve margarin fiyatı sınırlı düzeyde geriledi. Zeytinyağı %4, tereyağı %9 zamlandı.

● Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden;

Bir ayda baharatlar %3, çay %3, salça, %5, zeytin %6, bal , pekmez oranında; bal %27, reçel %5 oranında zamlandı. Ortalama şeker fiyatı sınırlı düzeyde gerilerken tuz ve ıhlamur fiyatı ise sabit kaldı."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.