SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye gelir eşitsizliğinde üçüncü oldu

Türkiye, OECD ülkeleri arasında gelir eşitsizliğinde üçüncü oldu

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 20:42
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 20:42
https://www.lifebursa.com
Türkiye gelir eşitsizliğinde üçüncü oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün, 2022'ye ilişkin gelir dağılımı istatistiklerini yayımladı. Verilere göre Türkiye'nin en zengin yüzde 20'lik grubun milli gelirden aldığı pay rekor oranda artarken, diğer bütün grupların payının azaldığı tespit edildi. Yıllık bazda bakıldığında en zengin grubun milli gelirden payı 1,3 puan artarak yüzde 48,0'a çıkarken, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak yüzde 6,0 oldu.

TÜİK'ten 'gelir dağılımı' raporu: En zengin yüzde 20'nin gelirden aldığı pay 16 yılın zirvesinde

GELİR DAĞILIMIN EN EŞİT OLDUĞU ÜLKE ÇEKYA

Söz konusu raporun ardından Türkiye, 38 üyeli Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) verilerine göre, gelir eşitsizliğinin en önemli göstergeleri arasında yer alan Gini Katsayısı'nın en yüksek olduğu üçüncü ülke oldu. Katsayısı 0,41 olarak hesaplanan Türkiye'yi sadece Kosta Rika ve Meksika geçebilirken, gelir dağılımının en eşit olduğu ülkeler Çekya, Slovenya ve Slovakya oldu.

T24'te yer alan habere göre; büyük ülkelere bakıldığında ise ABD'nin Gini Katsayısı 0,37, İtalya'nın 0,33, Almanya ve Fransa'nın 0,29 oldu.

GİNİ KATSAYISI NEDİR?

Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan Gini katsayısı, sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, bire yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade etmektedir. Gini katsayısı hesabında hanenin ve fertlerin elde ettiği yıllık gelirlerin toplamından, gelir referans döneminde ödenen vergiler ve diğer hane veya kişilere yapılan düzenli transferler düşüldükten sonra bulunan hanehalkı kullanılabilir geliri kullanılmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.