Kayıtlı üyelerin paylaşım yaptığı sosyal medya platformu Ekşi Sözlük'te mide bulandırıcı bir olay yaşandı.

Platform üyesi bir yazar, bir başka üyenin kendisine gönderdiği "bebeğe istismar" görüntüleri üzerine Ekşi Sözlük'te konuyla ilgili bir paylaşım yapmak istedi. İğrenç olayı kamuyouna duyurmaya çalışan yazar, platform tarafından engellediğini iddia ederek, skandalı, X'te paylaştı.

Paylaşımın ardından olay sosyal medyada hızla yayılarak büyük tepkilere neden oldu. Tepkilerin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, bebek istismarı iddiasına ilişkin inceleme başlattı ve açıklama yaptı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Emniyet birimleri ve Bakanlık ekiplerimiz ihbarın ardından hemen harekete geçmiştir. Şahsa yönelik kimlik ve adres tespit çalışmaları devam etmektedir. Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz söz konusu içerikler ile ilgili erişim engeli ve şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulması için gerekli süreçleri başlatmıştır.

Şahsın kimlik tespiti yapılır yapılmaz ilgili adımlar ivedilikle atılacaktır. Bu vesileyle tekrar ifade etmek isteriz ki, çocuklarımızın üstün yararı temel ilkemizdir. Bunun ihlal edilmesi ihtimali, çocuklara yönelik en ufak istismar şüphesi bizim için ihbar niteliğindedir. Her zaman bu doğrultuda hareket etmekteyiz, aynı hassasiyetle hareket etmeye de devam edeceğiz."

EKŞİ SÖZLÜK'TEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Ekşi Sözlük platformu da bir açıklama yaptı. Bir dizi önlem aldıklarını iddia eden platform, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Platform tarafından X'ten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

-Çocuk pornografisi statüsündeki görselleri yayan bir kullanıcının bir süredir farklı hesaplar açarak içerikler girdiğini tespit ettik.

Mersin'deki kazadan yaralı kurtulanlar o anları anlattı Mersin'deki kazadan yaralı kurtulanlar o anları anlattı

-Suça konu görselleri yayan kişi, ardı ardına hesaplar açarak içerik göndermeye ve kulanıcılarımıza mesaj göndermeye devam etti.

-Her ne kadar Ekşi Sözlük bir yer sağlayıcı olarak içerikleri kontrol etmekle yükümlü olsa da hızlıca suç duyurusunda bulunduk.