RAMAZAN ACAR / LİFEBURSA

Cumhuriyetimizin 100. yılına özel, çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiye Ziraat Odası kaydı bulunan çiftçilere verilmemişti. Çiftçilerin yoğun tepkisi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarına ve Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’e talimat verdiği yönünde iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar üzerine Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ve Türkiye Emekliler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ahmet Arif Tezbulur önemli açıklamalarda bulunurken, Başkan Aktaş “5 milyon 400 bin çiftçi cezalandırılıyor” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERİN SUÇU NE?

Türkiye Ziraat Odalarına üye olan 5 milyon 400 bin çiftinin cezalandırıldığını söyleyen Sadi Aktaş, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı hediyesi olarak dağıtılan ikramiyeden 1 buçuk milyon tarım emeklisi çiftçimiz faydalanamıyor. Bu ikramiyenin her emekliye verilmemesi bile tartışılırken çiftçilere verilmemesi daha da önemli bir tartışma konusudur. Çiftçiye hem üretim yap diyorlar, hem de bir nevi motivasyon olacak ikramiyeden faydalandırmıyorlar. Çiftçiliği bırakmış emekli olmuş çiftçilerimiz sırf Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) üye olması sebebiyle 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamıyorlar. İkramiyenin emekli olmaya hak kazanmış her emekliye verilmemesi bir ayrımcılıktır. Kararın acilen düzeltilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Borsa yeni haftada yükselişle açıldı Borsa yeni haftada yükselişle açıldı

“İNŞALLAH YANLIŞTAN DÖNÜLÜR”

Emeklilere verilen ikramiyenin çiftçilere verilmemesinin bir ayrımcılık olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ahmet Arif Tezbulur, “İlk kez böyle bir şey meydana geldi. Bugün en düşük emekli maaşı 7500 lira. Bu para yeterli olmadığı için emeklilerimiz ek iş yapıyorlar. Bu durumda çalışan emekliye ikramiye verilmemesi emekliler arasında ayrımcılık yapıldığını ortaya koyuyor. Bizim her emeklimiz kıymetidir, yıllarca bu ülkeye hizmet etmişler hala da etmektedirler. Bunun yanı sıra bir de Ziraat Odasına üye olan emekli çiftçilerimizin de ikramiyeden faydalanamaması çiftçilere özel bir hizmet midir? Burada bir yanlışlık var ve inşallah bu yanlıştan dönülür” ifadelerini kullandı.