TBMM'nin 1 Ekim 2023 tarihinde açılmasıyla beraber ekim ayı içerisinde emekli aylıklarına zam gelmesi bekleniyor. Asgari ücretin 11 bin 400 TL olması ve en düşük memur maaşının 22 bin TL'yi geçmesi üzerine emekliler de ek zam için beklemeye koyuldu.

Milyonlarca emekliye 2023 Temmuz ayında yapılan yüzde 25'lik zammın 7 bin 500 TL'nin altında emekli aylığı olanlara yansımamasının ardından birçok emeklinin beklentisi karşılanmadı ve ek zam beklentisi başladı.

EMEKLİ MAAŞINA EN ZAM YAPILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Toplantısı sonrasında emeklilerle alakalı açıklamalarda bulunarak ek zam sinyali vermişti.

MB Başkanı Erkan'dan 'Kur Korumalı Mevduat' açıklaması MB Başkanı Erkan'dan 'Kur Korumalı Mevduat' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti genel merkezinde genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada ise, "Emeklilerimizden gelen serzenişin farkındayız. Gereken adımları yılsonuna kadar atacağız. Emeklilerle ilgili de ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız" ifadelerini kullanmıştı.

EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILIR?

Uzmanlar, 2023 Ekim ayında emekli taban ücretine seyyanen zam gelebileceğinin altını çiziyor. Son açıklamalardan yapılan değerlendirmelere göre söz konusu zammın sadece kök ücreti 7 bin 500 TL'nin altında olan emekliler için söz konusu olacağını ifade eden uzmanlar, 2023 Ekim ayında tamamlanması beklenen çalışmaların 2023 Kasım ayında maaşlara yansımasını bekliyor.