1980 ihtilali seneleri anıları da bitmek bilmiyor. Bunların bazısı güzel, bazısı acılı, bazısı ise eğlendirici. O yıllarda İpekiş yeni yatırımlarla kalitenin zirvesine çıkmış, sıkıyönetim bölge komutanı (sonradan 28.Şubat postmodern darbeci general) çok beğendiği bir siyah kumaş topunu ayırtmış ve "Bu benim ve Sayın Evren'in emri ile satılabilir. Bizim isteğimizden başka kimseye satılmayacak talimatını vermişti."

Hadi uyma da göreyim. 

Bir kumaş örneği:

O günkü İpekiş mağazası ve görevli Metin Güleş

Bu resimde de mağaza görevlileri Metin Güleş ve Mehmet bey.  Bu resimde bir özellik var. Mağazanın ortasında yarıçıplak bir kadın heykeli vardı. Görevli arkadaşlarımız bu kadın heykeli ile resim çektirmişler. Bu heykelin de özel bir hikayesi vardır. Sırası gelince paylaşırız diyorum. 

O dönemde bütün Bursa halkının çok sevdiği, unutamadığı bir valimiz vardır. Sayın Zekai Gümüşdiş. Çalışmasıyla, icraatiyle, insanlarla insanca ilişkileri ile unutulmaz bir insandı. Zekai bey de bir lacivert kumaşı ayırtmıştı. Bu da vali kumaşı, benim isteğimin dışında satılmamalı demişti. Onun isteğini hepimiz zevkle yerine getirmiştik. 

Her iki kumaş da mağazada tezgah altında durur ve ancak biz yöneticilerin veya Sayın Valimizin emri ile tezgah altından çıkarılır ve ilgili kişilere satılırdı. Bu kumaşlardan birer takım elbiseyi ben de yaptırmıştım. Senelerce birçok toplantıda giydim, herkesin hayranlığını çeken kumaşlardı.  Zekai beyin bir resmini paylaşmak da şart oldu. Büyük hizmetlerden sonra 94 yaşında 2020 yılında vefat etmiştir. 

Zekai beyle Penguenin kuruluş yıllarında beraber çalışma mutluluğuna erişmiştim. Hakikaten onunla birlikte çalışmak büyük bir mutluluktu.

Beni de çok severdi. Bir Ankara seyahatinden geri dönüyoruz. Gece saat 10 sıraları. Şoförün uyumak üzere olduğunu farkettim ve arabayı durdurarak aracı ben kullanmaya başladım. Böylece kazasız belasız Bursaya geldik.

O günden sonra, "Cevdet bey, sayende yaşıyoruz, o gece şoförün uyuduğunu farketmeseydin biz şimdi yoktuk" derdi.

Bir ara bir partinin Bursa teşkilatında bulunmuştum. O günden sonra da gel bakalım büyük partici, partilerimiz nasıl diye gülerek sorardı.  Allah gani gani rahmet eylesin.

Bu resimde de mağaza görevlimiz Metin Güleşi, Genel Müdür Barlas Sumer eşliğinde mağazaya gelmiş olan sevgili valimiz Zekai Gümüşdiş'e kumaş pazarlamaya çalışırken görüyorsunuz.