Bana göre Türkiye'de futbolun mali açıdan batma noktasına gelmesinin ana nedenlerinin başında, kulüplerin bilinçsizce yaptıkları transferler geliyor.
Kulüpleri yöneten kişiler, yıllardır Bursaspor'da şahit olduğumuz gibi hepsi işlerinde olağanüstü başarılı olmuş kişiler. Ancak bunlar işlerindeki başarıları maalesef Bursaspor'u yönetirken yanlış yönlendirmeler nedeniyle doğru kullanamadılar.
Bursaspor'un borcu bugün 500-600 Milyon TL'yi geçiyorsa bunun en büyük nedeni futbol başta olmak üzere spor kulüplerinin bir 'spor aklı' olmamasından kaynaklanıyor.
Tabii ki bizim konumuz Bursaspor. Ona gelmek istiyorum.
Bursaspor tarihinin belki de en kötü yeni sezon başlangıcını yaptı.
Üç ayrı teknik direktörle çıktığı üç maçtan sadece 1 puan alabildi.
İlk iki maçtaki performansını eh işte dedirtirken, son Eyüpspor maçındaki oyun izleyenleri isyan noktasına getirdi.
Alınan yenilgi sonrası yeni teknik direktör Fatih Tekke'nin verdiği rapor sonrasında yetersiz görülen, Ozan Sol, Ufuk Budak, Hasan Ayaroğlu ve yeni sözleşme yapılan tecrübeli oyuncu Aykut Akgün'ün kendilerine kulüp bulmasını istedi. Genç oyunculardan özellikle sağ bek sıkıntısı yaşanırken Ozan İsmail Koç'un kiralık gönderilmesi, fikri geldi Fatih Tekke'den.
Fatih Tekke ayrıca, sahalara dönmesi için 4 aya ihtiyacı olan Christobal Jroquera'nın lisansının askıya alınmasını ve onun yerine bir yabancı daha transfer edilmesini talep etti yönetim kurulundan.
Aslında tanık olduğumuz yapılan 12 transferin yöneticilerin, menajer destekli yapmaları dikkat çekti.
Kulübün bir Sportif Direktörü'nün olmaması sonucunda, hem teknik direktör seçimleri, hem de oyuncu seçimleri farklılık getirdi. Sonrasında alınan olumsuz sonuçlar neticesinde 4 oyuncu ile yollar ayrılma noktasına geldi. Belki kadrodan birkaç isim daha kiralık olarak gönderilecek.
Aslında işlerinde başarılı olan iş insanları, futbola gelince bir anda nasıl her türlü donanıma sahip olduklarını düşünüyorlar anlayamıyorum.
Oysa bu transferler ve teknik kadro seçimi yapılırken Bursaspor'un bir sportif direktörü olmuş olsaydı sanıyorum hedefe götürecek daha isabetli transferler gerçekleşirdi.
Şimdi teknik direktör Fatih Tekke, dört oyuncu istiyor yönetimden.
İstedikleri, sağbek, orta alana 8 numara, sağ ve sol kanatta oynayabilecek ve golcü.
Yönetim üç gündür hummalı çalışma içerisinde.
Hata yapılmaya müsait bir ortam. Çünkü temasta oldukları menajer elindeki oyuncuları vermeye çalışacak.
Oysa, kulübün bir sportif direktörü olsaydı, onun elindeki portföye göre bu eksiklikler daha kolay çözümlenebilirdi.
Sanıyorum, bu saatten sonra getirilecek sportif direktör bir işe yaramayacaktır.
Şu an Bursaspor için her şey bitmiş değil.
Ligi yeniden başlatabilmek için isabetli transferler şart.
İnşallah bunlar yapılır.

DEĞERLERİMİZİ YİTİRDİK

Ağustos ayının son günleri gerçekten Bursa basını, Bursaspor ve kentin renkli üç ismini yitirdi.
Önce şampiyon Bursaspor'un 2. Başkanı Haluk Özkıyıcı iş nedeniyle bulunduğu Azerbaycan'da hastalanarak vefat etti. Ardından Bursa basının emektarlarından ve yıllarca Olay Gazetesi'nde birlikte çalıştığım Ercan Ükünç'ü yitirdik. Dün de hem Bursaspor hem de Beşiktaş camiasında renkli bir isim Gülen adam Fahrettin Çakan'ı kaybettik.
Üzülmemek elde değil.
Üçünün de mekanları cennet olsun.