Bursaspor’un düşme hattında çıkabilmesi açısından, hemen üzerinde yer alan Tuzlaspor’a yaklaşık 50 metreden yediği treji komik golle yenilmesi büyük hüzün yarattı bende.

İnanın o gece sabaha kadar uyuyamadım üzüntümden, kaçan fırsatın ve avantajın büyüklüğünden.

Sonra basketbolda ‘zorlu’ geçer dediğimiz maçlarda alınan galibiyetler en azından benim asılan yüzümde yeniden tebessüme neden oldu.

Herkesin evde televizyonunun karşısında izlemeyi tercih ettiği mücadeleleri canlı olarak izlemek, oyuncuların yoğun taraftar baskıları altında sahaya koydukları performansları izlemek, mücadelelere tanıklık etmek bence çok önemliydi.

Dünün ilk durağım Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi Salonu’nda oynanan Bursa Büyükşehir Belediyespor ile Galatasaray mücadelesiydi. Oyuncuların milli takım kamplarına gitmeleri, takımın önemli silahlarından birisi olan Nijeryalı Macaulay’ın elemelerde Avrupa’da olmasının sıkıntısı ilk periyotta yaşadı Bursa’nın tek temsilcisi.

Ben Bursa Büyükşehir Belediyespor’un bu sezon ilk kez olumsuz bir şut yüzdesi ile oynadığına ilk kez tanıklık ettim.

İlk dakikada Ferda Yıldız’ın üçlüğü sonrasında tam 5 dakika sayı üretemedi yeşil beyazlılar. Beşinci dakikadan sonra sayı üretmeye başladı.

Özellikle Rumen Cuic’le ilerleyen dakikalarda önce Amerikalı Doyle, ardından da son iki periyotta milli takım maçlarından yorgun dönen Macaulay’ın yeniden maça konsantre olmasıyla Bursa Büyükşehir Belediyespor, ülkemizi Avrupa Kupalarında temsil eden Galatasaray’ı ikinci ve üçüncü bölümdeki oyunuyla zor da olsa yenmeyi başardı.

Özellikle Niijeryalı Victoria Ayo Macaulay’ın kritik anlarda attığı basketler, Gizem Uca, Cuic ve Doyle ortaya koydukları inanılmaz savunma ve mücadeleleriyle maçın akışını değiştiren isimler oldu. Gerçekten kadınların sahada verdikleri mücadeleyi Bursalı basketbol severlerin izleyememesi üzücüydü.

Bu maçın ardından Adnan Batır, Tolga Şar, Murat Demir ile birlikte Yalova’nın yolunu tuttuk.

Tabii ki hedefimiz play-off grubuna kalabilme yolundaki ilk erteleme maçında Potanın Timsahı’nın eksilen kadrosuyla neler yapabileceğini görebilmekti.

Özellikle Frutti Extra Bursaspor’un Galatasaray NEF’i yenerken ortaya koyduğu mücadele beni umutlandırmıştı.

Aracı park etmek boş yer ararken, salona basın girişini bulmak için kapıları dolaşırken ilk periyodun sadece ilk dakikalarını kaçırdık. Ama gerçek mücadeleye tanıklık çok güzel oldu.

Yalova 90. Yıl Spor Salonu küçük bir basketbol tesisi. Seyirci kapasitesi çok düşük. Daha çok taraftarın daha çok girebilmesi için sahanın üç tarafına tıpkı Avrupa’da birçok salonda olduğu gibi çekme tribünler yapılmış.

Semt 77 Yalovaspor ile Frutti Extra Bursaspor’un mücadelesi gerçekten full tribünler altında oynanıyor.

Ancak burada biz basın mensuplarının görev yapacağı alan sahanın hemen kenarında ve taraftarlarla iç içe.

En azından haberleri geçeceğimiz salonun bir interneti yok maalesef.

Bu durum ING Basketbol Süper Ligi için hiç te iyi değil. İnternet yok diye Bursa’daki maçlarda takımlarımız hakkında internet yok diyerek çok rapor tutulduğuna tanıklık etmiş birisiyim.

Maçı izlemeye Ömer Kızıl, Başkan Sezer Sezgin, yönetim kurulu üyeleri, hatta maçın başından sonuna kadar sessiz kalan çok sayıda Bursasporlu da tribünlerdeydi.

Onlar seslerini maçın sonunda salon boşaldıktan sonra adeta salonu tezahüratlarıyla çınlattılar.

Aslında gelelim maça;

İlk periyot 16-16 bitti. İkinci periyodun son saniyelerine kadar Frutti Extra Bursaspor öndeydi. Rupnik ve Williams’ın üçlükleriyle yeşil beyazlılar soyunma odasına 37-33 geride girdi.

Üçüncü ve dördüncü periyot tam bir taktik savaşı içerisinde geçti. İnanılmaz top çalma ile oynayan Andew Andrews’ın çaldığı topları hızlı hücumlarda Needham, Hayes içeriden Onuralp Bitim ise her iki köşeden attığı inanılmaz üçlüklerle maçın akışını değiştiren isim oldu.

Semt 77 Yalovaspor seyircisinin tezahüratlarıyla oyuna tutunmaya çalışa da başarılı olamadı.

Erteleme maçlarının ilkinde Semt 77 Yalovaspor’u 16 sayı farkla 65-81 yenen Frutti Extra Bursaspor, cumartesi günü 15.30’da İstanbul’da Beşiktaş Icrypex ile karşılaşacak. Potanın Timsahı bu mücadeleyi de kazanması halinde play-off yolunda önemli bir adım daha atmış olacak.