Hrant Dink'in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılmasının ardından ilk anma gerçekleşiyor. Samast'ın serbest bırakılması büyük tepki toplamıştı. 

Anmada, Besna Tosun, Çiğdem Mater'in mektubunu okudu. Mater, mektubunda "Katil artık aramızda, öldür diyenler aramızda olduğu gibi" dedi. 

SGK uzmanı tarih verdi: En düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getirecekler SGK uzmanı tarih verdi: En düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getirecekler

Bu yılki anma konuşmasını gerçekleştiren Oya Baydar şu ifadeleri kullandı: 

"Hrant bu ülkenin acılı halkının dermanı ve vicdanıydı. Ben size Hrant'ı anlatmak istiyorum. Burada onu anarken, güzelleme yaptığımı sanmayın. O resmi tarihin yalanlarına karşı tabu kırıcıydı. Karanlık güçler en çok tabu kırıcılardan korkarlar. Hrant'ı o yüzden vurdular. Silahı, şiddeti savunsaydı hedef olmayacaktı."

"17 yıl önce bugün, bu saatlerde seni ülkenden, toprağından ayırdılar. 'Bizim bu topraklarda gözümüz var çünkü kökümüz burada' demişti. Şimdi köklerinin derinlerde olduğu bu topraklarda yatıyorsun. Hepimizin kökleri toprağımızın derinliklerinde birbirine karışıyor. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışanlara karşı her yıl burada buluşuyoruz. Bu topraklarda eşit ve beraber yaşamak istiyoruz. Ne yazık ki sana iyi haberimiz yok. Masum gençlerden kindar insanlar yaratıyorlar. İnsanlarımız nereye varacağını bilemedikleri bugünlerde gün gün umutlarını kaybediyor. Her şey öldürülür ama vicdan öldürülemez. 19 Ocak bu toprakların vicdan ve kardeşlik günüdür."