Bursaspor pazar günü Diyarbakır’da malum takım Amedspor ile bir lig mücadelesi verdi.

Sahada futbol maçı yoktu.

30 bin canavarın ve sahadaki 11’i tek atma, dirsek atmaya kilitlenmiş zavallı futbol takımı. Ardından atılan her yumruğu tekmeyi, görüp ne kırmızı kart gösteren yardımcısı dahil 4 hakem. Olaylara hiçbir şekilde müdahale etmeyen 2 TFF temsilcisi ve Gözlemcisi.

Yani Türkiye Futbol Federasyonu, Bursaspor’u resmen kurban olarak Diyarbakır’a göndermiş.

Oradaki tüm emniyet mensuplarının tek görevi, “Bursasporlu futbolcular ve yöneticilerin zarar görmemesine” yoğunlaşmış.

Oysa tribünlere sokulan, tuvaletlerden sökülen taharet musluklarının pet şişelerin içerisine doldurularak futbolcular atılmasına, içeriye tağra, bıçak, demir çubukları, yaklaşık 2 metrelik paçavrayı takacakları bayrak direklerini görmemişler.

Özellikle bozuk paraları geçtim de, sahaya kos koca taş parçaları yağmış. Bunlarıda mı görmedi emniyet mensupları. Yoksa, Amedsporlular mı doldurdu geceden bunları sahanın içerisine.

Yazıktır bunları hiç kimse görmemiş.

Maça gitmedin. Bunları nereden duydun da yazıyorsun diyebilirsiniz.

Benim gibi sizlerde Bursaspor Kulübü’nün çektikleri vidolardan çok, bugün Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde basının karşısına çıkan teknik direktör Tahsin Tam, sonrasında antrenmanı izlemeye gelen yönetici arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetten çıkarttım.

Evet;

Pazar günü Bursaspor, Amed’e yenildi.

Ama yenilen Bursaspor olmadı, aslından güçlenen genç futbolcular oldu Tahsin Tam’a göre. Tam, “Bu maçı televizyondan yayınlamayan, maçı kazanan Amed sporlular, olayları çıkartanlar kaybettik. Sahada dimdik duran bizim 16-18 yaşındaki futbolcularım güçlendi” derken bu yenilginin gerçekten futbolcuların gelişimi, deplasmanda nasıl oynamaları gerektiği yolunda çok büyük ders olduğunu öğrendiler teknik direktörümüze göre.

Tahsin Tam, “Diyarbakır’a geldiğimizde 4 zırhlı araçla otele gitmemiz. Otelden stada götürülmemiz genç futbolcularımı olumsuz etkiledi. Sahadaki provakatif olaylar vardı. Hakem bunları görmesine rağmen görmemezlikten gelmesi çok düşündürücüydü” derken Türk Futbolunun neden buralara geldiğinin en güzel örneği değil mi?

Bana göre Tahsin Tam’ın şu sözleri çok önemliydi bana göre;

-Mücadelede gerçekten ilginç şeyler yaşandı. Hakem triosu maçın stresini kaldıramadı. 2 kırmızı kart 1 penaltı es geçildi.

Oradan puanlar alsaydık neler yaşardık tahmin edemiyoruz. Herkesi zan altında bırakamayız. Kötü bir geceydi ama aynı zamanda çok iyi bir tecrübeye sahip olduk.

-Pazar akşamı gençlerimizin hepsi adam oldular. Çok güzel durdular. Bundan sonraki deplasman baskıları çok daha yönetilebilir hale geldi.

-Gerçekten Bursaspor için çok güzel mücadele koydular. Biz yenilmedik. Yenilenler sessiz kalanlar ve hakem triosu ve bizi yalnız bırakanlar da yenildi.

-Bizim Sivas Belediyespor maçında aldığımız galibiyetten sonra futbol dışı bir maça denk gelmemiz şanssızlık oldu. Daha farklı bir maça gelseydik. Daha iyi olurdu.

-Oyuncularımın artan performansı beni ümitlendiriyor ve onlara inanıyorum. Devre arasında tahminim 24-27 aralığında puanda kapatırız. 

Bursa’da herkesin bu gençlere sahip çıkması gerekirken, sosyal medyada insanlar Bursaspor’a yönetici olabilmek için bir gayret içerisinde olması üzüntü veriyor insana.

Bu olaylardan sonra şayet bu kentin sivil toplum kuruluşları, iş insanları, belediyeler, milletvekilleri, sanayiciler Bursaspor’un yanında olmuyorsa, maddi ve manevi destek vermiyorsa söylenecek çok sözümüz olacak.

KUPA ÖNEMLİ DEĞİL

Bursaspor yarın oynayacağı kupa karşılaşmasına, ligde fazla süre alamayan ve Vakıfköy’den gelen oyuncularıyla oynayacak. Anladığıma göre kupa maçını önemsemiyor Bursaspor. Tüm hedef lig olarak belirlemişler. Buna da saygı duyuyorum.

Tabii önemli olan cumartesi günü saat 19.00’da Büyükşehir Belediyesi Stadı’nda Esenler Erokspor ile oynayacağı lig maçı daha fazla önemli duruyor.