Bursaspor yeni sezon hazırlıklarının startını bugün Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'nde yapacağı ilk çalışma ile verecek.

Geçtiğimiz sezon transfer tahtasının kapalı olması nedeniyle alt yapı oyuncularıyla TFF 1.Lig'de 19, 18 ve daha küçük oyuncularla oynayan Bursaspor, küçümsenmeyecek sonuçlara imza attı. Hatta 5-6 yabancı ile sahada mücadele veren rakiplerini Türk ve genç oyuncularla yenme fırsatı bulmuştu.

Türkiye'de alt yapısından en fazla oyuncuya şans veren Bursaspor, yeni sezona hazırlanırken, geçtiğimiz sezon A kadroda yer alan genç oyuncular teknik direktör Mustafa Er'in kararı ile Antalya'da yapılacak finallerde oynayamayacaklar.

Bunun nedenini Mustafa Er'in basın toplantısında sormak istemiştim, ancak basın mensubu arkadaşlarımın üst üste soru yöneltmeleri sonrasında en büyükleri olmama karşın bana sıra gelmedi.

İmza töreni sonrasında Mustafa Er'e yüz yüze hayırlı olsun deme fırsatını buldum. Toplantıda yöneltemediğim soruya orada yönelttim kendisine. Mustafa Er, "Son maçta da A kadrodaki genç oyuncularımızı maçtan çekmiştik. Tatil yaparak dinlenmelerini ve yeni sezona daha iyi başlamasını planladık. Antalya'da maalesef gençler olmayacak. Ligde mücadele veren takım finallerde mücadele edecek" demişti.

Sonrasında Mustafa Er'in kararına elbette biz spor yazarlarının saygı duymamız gerekiyor.

Ancak şu bir gerçek.

Liglerin başlamasına yaklaşık olarak 2 aylık bir süre var. Antalya'daki finaller bu ay içerisinde başlayacak. Bursaspor ilk maçını üçüncü sırada tamamlayan ve bu sezon 10 galibiyet 7 beraberlik alan ve hiç yenilgi almayan İstanbulspor AŞ ile yapacak.

Benim düşüncem ise A kadroda yer alan ve U 19 takımına yaşı tutan oyuncularımızın Antalya'daki finallerde yer alması yönünde. Elbette antrenmanlar önemli. Ancak, bir resmi maç temposu ve mücadelesi hiçbir zaman antrenmanın yeri tutmaz.

Bence bu ligde oynadığı futbolla, üzerinde yer alan takımları yenme başarısı gösteren Bursaspor, şampiyonluğun tartışmasız favorisidir. Sonunda ortada küçümsenmeyecek bir para ödülü de var.

Teknik Direktör Mustafa Er, bu kararını yeniden gözden geçirirse benim gibi tüm Bursasporlular mutlu olur.

HEDEF BAŞARILI OLMAK

Türkiye'nin en verimli alt yapısı olan Bursaspor, Antalya'daki finallerin hazırlıklarını Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri'nde U 19 Takımı Teknik Direktörü Serkan Türkay ve yardımcısı Metin Efe nezaretinde sürdürüyor.

Yeşil beyazlı gençlerin hedefleri tabii ki başarılı olmak. Eksiklere karşın Beypiliç Boluspor karşısında aldıkları 3-1'lik galibiyet beni finaller için umutlandırdı. Birde A takım kadrosundakiler de gelirse, herhalde Türkiye'nin gündeminde yine Bursaspor olur.

DİVAN HAREKETLİLİK

Bursaspor'da divan başkanlık kurulu seçimi 1 Temmuz Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi Stadı Salonu'nda yapılacak. Bursaspor Kulübü Derneği tüzüğünün 38.1/c maddesi gereği, başkan adayları yönetim kurulu listelerini seçimden 3 gün önce Divan Başkanlık Kurulu'na Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'nde 28 Haziran 2021 Pazartesi günü 14.00-17.00 saatleri arasında teslim etmeleri gerekmektedir.

Bilindiği gibi Saffet Akarsu, Galip Sakder ve eski başkanlardan Recep Günay aday.