SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası'ndan basın açıklaması

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası bir basın açıklaması yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2023 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2023 15:18
https://www.lifebursa.com
Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası'ndan basın açıklaması

Sendika ytarafından yayınlanan basın açıklaması şöyle;

Değerli Basın Mensupları,

Bursa ili, Başköy Mah. İzmir Yolu Cad. Durmazlar Makine Sanayi Sitesi No.690/1 Nilüfer/BURSA adresinde bulunan DURMAZLAR Holding'e bağlı "DURAY ULAŞIM HİZMETLERİ" işyerinde çalışmakta olan 272 işçi 15.işkolunda örgütlü, Türkiye Demiryolu işçileri sendikamıza üye olmuşlardır.

Sendikamız 6356 sayılı yasanın 41.maddesine istinaden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat etmiş ve Bakanlıkça anılan işyerinde Demiryol-iş Sendikasına çoğunluğu sağlamış olduğuna dair 16/02/2023 tarihinde sendikamıza ve işverene yazı ile bildirmiştir. Çoğunluğa itiraz olmaması halinde 6356 sayılı kanunun 42.maddesine göre "Duray Ulaşım Hizmetleri" işyerinde Toplu-İş sözleşme yapma yetkisine başvuracağız. Duray Ulaşım Hizmetleri işverenleri, örgütlenme haberini alır almaz 10 arkadaşımızın iş akdini fesih etmişlerdir.

Bilahare bir gün sonra bu iş akdi fesihlerin durdurulduğu arkadaşlarımıza bildirilmiş ve işbaşı yapmışlardır. Ancak; işveren yine 20/02/2023 tarihinde bu defa aynı grup içerisinden 4 arkadaşımızın 25/ II 'den tazminatsız fesih kararı ile iş akitlerini fesih etmiştir. Değerli Basın Mensupları, Biz Türk-İş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası olarak yasalardan ve ülke bütünlüğünden yana, işyerinde daha fazla üretime katkı sağlamak, işçinin de Toplu-İş sözleşmeleri ile daha fazla pay almasını savunan bir sendikacılık anlayışına sahibiz. Duray Hizmetleri yönetimi, işyerinde çalışan işçilerin Anayasadan ve 6356 sayılı sendikalar kanunu ile kendilerine tanınan hakları kısıtlayarak sendikanın ve işçilerin örgütlenme hakkını kısıtlamaktadır.

Daha yeni, Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin çok açık bir şekilde örgütlülüğün çoğalmasına, işyerlerine Bakanlık olarak beyaz bayrak kampanyasını başlattıklarını ifade etmiştir. Böyle bir dönemde biz işyerimize sendikayı sokmayız anlayışını kabullenmemiz mümkün değildir, zaten bunu demek 6356 sayılı yasanın 25.maddesinde 3 madde işçilerin sendika üyesi olmaları veya sendikal faaliyete katılmaları ve bu nedenle işten çıkarılamayacağı çok açık bir şekilde belirtilmektedir. Bunun yanı sıra yine işverenin 6356 kanunun 25/4.maddesinde belirtilen kanun maddelerine aykırı hareket edilmesi halinde işçinin 1 yıllık ücret tutarından az olmamak üzere, iş akdi fesih edilen işçiye sendikal tazminata hükmeder.

5237 Sayılı Türk ceza kanununun 118/1.ve 2.maddelerinde belirtildiği üzere, Madde 118/1 Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamamya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Madde 118/2 Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. İşten atılan arkadaşlarımızın sendikaya üye olmak ve sendikal faaliyette bulunmaktan iş akitlerinin fesih edildiği çok açıktır. Yukarıda belirtilen tüm anayasal ve yasal maddeleri hiçe sayan işveren yetkilileri 4 arkadaşımız, sendikal' oldukları ve sendikal faaliyetten dolayı iş akitlerini fesih ederek suç işlemişlerdir.

Durmazlar A.Ş. yöneticilerine bir kez daha seslenmek istiyoruz, işten çıkarılan 4 arkadaşımızın işe iadesini sağlayın, kanuni süreç devam etsin, aksi takdirde sendikamız üzerine düşen yasal eylemleri ve mücadeleyi başlatacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.