TİP Hatay vekili Can Atalay'ın tutsaklığının devam etmesi üzerine konuyu meclis gündemine taşıyarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergeyi sunan TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, "Can Atalay’ın tahliye talebi hangi hükme dayanarak değerlendirilmemektedir?" şeklinde soru sordu.

TİP'ten Adalet Bakanı'na: Can Atalay neden cezaevinde?

İstanbul’da ‘iPhone 15’ akını! Geceden kuyruğa girdiler İstanbul’da ‘iPhone 15’ akını! Geceden kuyruğa girdiler

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tunç, Atalay'ın tutukluğuna ilişkin Yargıtay'dan cevap beklendiğini söyledi. Tunç açıklamalarında şu ifadeleri kaydetti:

'MECLİS BAŞKANLIĞI VE YARGITAY YAZIŞMASI BELİRLEYECEK'

Yargı süreci devam ediyor. TBMM Başkanlığı’na başvurular var. Bu başvurular neticesinde elbetteki o yargı süreciyle ilgili Meclis Başkanlığı gelen cevaplara göre hareket edecektir. Yargıtay’da şu anda hükümlü olarak dosyası devam ediyor ve hüküm verilmiş.

Yargıtay’dan gelecek cevaba göre Meclis Başkanlığı hareket edecektir. Biliyorsunuz Gezi davası anayasal düzenle alakalı bir konu, anayasanın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan. Tabii ki bunun takdiri Meclis başkanlığımız ile Yargıtay arasındaki yazışma sonrasında ortaya çıkacak hususlar.