Bursaspor’un olağanüstü genel kurulu, katılımın yüksel olacağı planlanarak Nilüfer’deki TOFAŞ Salonu’na alınmıştı. İnanın yazarınız ben bile katılımın yüksek olacağını düşünüyordum.

Aslında salona girince şok oldum.

İnanın tribünlerde üyelerden çok emniyet mensubu arkadaşımız görev için yerlerini almıştı.

Oysa, Miraç Kandili olması tamam da pazar günü. Saat 13.00. Gelmemek için oy kullanma hakkına sahip olan 4 binin üzerindeki üyenin dörtte birinin bile saat 13.10’da gelmemesi Bursaspor’un gerçekten terk edildiğinin en güzel örneği oldu diyebilirim.

İnanın Divan Bakanlık Kurulu Başkanı Galip Sakder’in saat 13.15’de genel kurulu katılan sayısını 195 olarak açıklayınca benim yüzüm kızardı da gelmeyenlerin durumunu merak ediyorum sadece.

Divanı yönetecek olan Başkan İlhan Parseker ve yardımcılarının divana gelmesiyle ulaşılan sayı 228 olmuştu.

1 saat 35 dakika sonra genel kurula katılan üye sayısı 416, oy kullanamayan ancak kongreye gelen üyesi sayısı ise 47 idi. Nasıl güzel rakamlar değil mi?

Takımın ligde düşme potasında olması, herhalde tek aday olması nedeniyle, çekişme olmayacağı düşünerek kongreye gelmek yerine eşleri ve çocuklarıyla bir yere gidip kahvaltı yapmayı tercih etmişler.

Genel Kurul da konuşmalar yapılırken katılım sayısında bir artış gözlemlendi. En kritik bölüm Yönetim ve Denetleme Kurulu raporlarının okunması ardından konuşmalardan sonraki ibra bölümüydü.

Ben dahil herkesin en büyük merakı, Hayrettin Gülgüler ve yönetiminin ibra edilip edilmeyeceği yönündeydi. Genel ortam ve yapılan konuşmalar ibra olmayacağı şeklinde görünüyordu.

Açık olarak yapılması planlanan ibrada olayında oyların birbirlerine yakın olması halinde divan kapalı oylama için de sandıkları hazırlatması dikkatimi çekmişti.

Açık oylamada sonuç alındı. Hayrettin Gülgüler yönetimi oy birliği ile ibra edilmedi. Denetleme Kurulu ise 1 ibraya karşı ibra edilmedi. Ancak ibra edilmeyen Denetleme Kurulu Ömer Furkan Banaz yönetiminin de Denetleme Kurulunda görev yapmasıydı.

Sonrasında Denetleme Kurulu’ndan istifalar geldi. Erhan Öztürk ile Rabia Nur Afşar istifa ettiler. Yeni denetleme kurulu Ali Nazım Tekeli, Onur Dağlı, İbrahim Hoşgör asil, Ferdi Demir, Ali Çevdir ile Ersan Kayabaş yedek üye oldu.

Oylamalardan sonra başkan adayı olan Ömer Furkan Banaz’ın konuşması oldu. Tarih kokan bir girişle konuşmasına başlayan Banaz, Bursaspor’da görev yapan Nejat Biyediç, Mesut Şen, Sinan Bür, Beyhan Çalışkan, Timsah yürüyüşü mucidi Musisi ve tüm futbolculara, şehit Abdülkerim Bayraktar’a yaptığı teşekkür konuşması üyelerden büyük alkış topladı.

Ömer Furkan Banaz, “Genç bir ekibiz. Bazı kesimler çekiniyor. Kulübümüzün marka değerini güçlendirmek için çalışacağız. Kulübümüzün 1 TL bile geliri yok. Gelenler borçlara gidiyor. İlk hedefimiz mali dengeyi sağlamak olacaktır.  Futbolcularımıza ve tüm Türkiye’ye güven vermek istiyoruz. Herkesin desteğini bekliyoruz. Taraftarımız rahat olsun. Bursaspor’u başarıya taşıyacak yola çıkıyoruz” derken hem iş insanlarına, burada yaşayan herkesten destek beklediğini vurguladı.

Gerçekten yaptığı konuşmasının girişine bugüne kadar hiç şahit olmamıştım.

Sonrasında genel kurula ilk kez katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu şehirde çok önemli değerler var. Bursaspor en özel ve önemli değeri herkes biliyor. Bursaspor konusunda hatıraları anlatıyoruz. Dün dünde kaldı cancağımız gelenlere bakmalıyız diyor şair. Bizde artık Bursaspor ile gili geleceğe bakmamız gerekiyor. Dört dönemdir Bursa’da belediye başkanıyım. Bursasporluyum ben. Bunu nasıl ispatlayacağım bilemiyorum. Bursasporluluğumu sosyal medyada tartışıyorlar. Bunu kimse tartışamaz. Ben Bursasporluyum. Ama ben bu şehrin Belediye bakanıyım. Her takımı tutana saygı göstermek zorundayım. Bursaspor 3-4 maçtır ligde mücadele ediyor. Ben Bursaspor’u yönetmiyorum. Bursaspor’a abilik, kardeşlik yaparak destek olacağım. Ömer Furkan Banaz ve tüm üyelere Bursaspor’a para verirseniz geri almayacaksınız diye söyledim. Bursaspor’un Vakıfköy’den başka çaresi yok” şeklinde konuşması gerçekten büyük beğeni topladı genel kurula katılan üyelerden.

Sonuç olarak beklenen oldu. Hayrettin Gülgüler Başkanlığı Emin Adanur ekip liderliğindeki Bursaspor yönetimi ibra edilmedi.

Şimdi ibra edilmeyen hem yönetim hem de denetleme kurulu için yasal işlemler başlayacak.