Partisinin il kongresine katılmak üzere uçakla Erzurum'a gelen DP Genel Başkanı Gültekin Uysal havalimanında partililer tarafından karşılandı.

Uysal, partisinin kentte bir otelde düzenlenen Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı idam edilişlerinin 62. yılında andı.

"Tarihi bir gündeyiz" diyen DP Genel Başkanı Uysal, "Sadece demokratlar olarak bizler değil akıl ve vicdan sahibi herkesin bu memlekette hüzün duyması gereken bir 17 Eylül günü. Bu acı günümüzü Erzurum'da idrak ediyoruz. Her 16-17 Eylül'de İstanbul’da mezarı başında başta şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun yol arkadaşları, kabir arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın hep mezarı başındaydık.

Özgür Özel, grup başkanlığını fiilen bıraktı Özgür Özel, grup başkanlığını fiilen bıraktı

Ama bu sefer bu tarihi şehirden İstiklal mücadelesinin nişanesi olmuş Erzurumumuzdan dadaşlar diyarından seslenmek, bu hissiyatımızı bu anlamlı günde tüm Türkiye ile paylaşmak ihtiyacı hissettik. Dünyanın gözü önünde hırsından ve düşmanlıktan gözü dönmüşler maalesef cinayet işlediler" dedi.

Uysal, "Hürriyetin, demokrasinin, adaletin dibacesini yazan kalemleri, milletin temsilcilerinin kellelerini alarak kırmak istediler ve maalesef 3 kişiyi idam ederek sadece o üç kişiyi değil milletin hayallerini memleketinde geleceğini gasbettiler. Kurtuluştan şahlanışa ermiş bir milleti durdurmak egemenliğin hesabını sormak için önce milletin iradesini kırdılar sonra da Şehit Başbakanımız Menderes ile beraber iki bakanımıza, 3 yiğide kıydılar. Bu tarihi anma günlerini sadece bir yasak sağma kabilinden, acımızı, hicranımızı içimize akıtarak anmak değil tarihin geriye doğru anlaşıldığı geleceğe doğru yaşandığı gerçeğinden hareketle idrakimizi tazelemeye de bu acı yaşananlar vesile olsun isteriz" diye konuştu.