SON DAKİKA
Hava Durumu

4 ilde kapatıldı

Dört ilde yer alan kültür merkezleri, 'depreme dayanıksız' olduğu gerekçesiyle kapatıldı

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2023 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2023 18:28
https://www.lifebursa.com
4 ilde kapatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, "Muş Merkez Malazgirt Prof. Dr. Haluk Dursun, Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi, Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi ve Çankırı 100’üncü Yıl Kültür Merkezi'nin kullanımı durdurulmuştur" denildi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Yüksekova Selahaddin Eyyubi Kültür Merkezi, depreme dayanıklı olmadığı için boşaltıldı. Binanın camına asılan yazıda, Muş, Zonguldak ve Çankırı’da da 3 kültür merkezinin daha depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatıldığı bildirildi.

Yüksekova ilçesinin Güngör Mahallesi'ndeki 1993 yılında yapılan 3 katlı bina, 2013 yılında Selahattin Eyyubi Kültür Merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Etkinlik, kurs ve toplantıların yapıldığı, ayrıca kütüphanenin de bulunduğu merkezin önüne gelen öğrenciler, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatıldığını öğrendi. Binanın camına asılan yazıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından 81 il valiliğine gönderilen yazıda 06/3/2007 tarihinden önce yapılmış binaların deprem dayanımı incelenerek gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin belirtildiği ifade edilerek, şöyle denildi:

"Söz konusu genelge uyarınca bakanlığımıza bağlı hizmet veren kültür merkezi binalarının depreme dayanıklılık incelemeleri bütçe imkanları ve illerden gelen talepler doğrultusunda sürdürülmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen ve güçlendirmeye yönelik proje veya ihale süreçleri devam eden kültür merkezi hizmet binalarının can güvenliği bakımından kullanımının durdurulması gerekmektedir. Makamlarımızca uygun görüldüğü takdirde güçlendirmeye yönelik proje veya ihale süreçleri devam eden Muş Merkez Malazgirt Prof. Dr. Haluk Dursun, Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi, Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi ve Çankırı 100’üncü Yıl Kültür Merkezi'nin kullanımı durdurulmuştur"

Zonguldak AKM boşaltıldı

Zonguldak’ta 1993 yılında yapılan, 2019 yılında tadilatının yapılması için başvurulan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) bu yıl içerisinde tadilata alınması beklenirken Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen yazı ile boşaltılmasına karar verildi. Bünyesinde devlet tiyatroları, halk kütüphanesi, toplantı ve sergi salonları ile Zonguldak Kömür Jeoparkı Ziyaretçi Merkezi'nin bulunduğu AKM'de düzenlenecek tiyatro ve etkinlikler iptal edilirken, lise ve üniversiteli gençlerin ders çalıştığı bazı doktorların ise Tıpta Uzmanlık Sınavı’na hazırlandığı kütüphane, çalışmaya devam ediyor. AKM’nin taşınması için ise yeni bir yer arayışı sürüyor. (DHA)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.