SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

BOTAŞ’dan sonra TEİAŞ'dan da üretime darbe!

BOTAŞ’ın özellikle sanayide şok yaratan kararından sonra da TEİAŞ ‘dan da üretime bir darbe geldi. OSB lerden ve sanayicilerden aldığımız gelen duyumlara göre TEİAŞ'ın bu geceden itibaren yoğun elektrik çeken sanayi kuruluşlarına ve OSB 'lere elektrik kısıntısı uygulaması sonucunda sanayici, üretim, ihracat ve nihayetinde ülke ekonomisinin büyük yara alacağı ifade edildi.
Haber Giriş Tarihi: 21.01.2022 16:45
lifebursa.com

TEİAŞ'ın konu ile ilgili örtülü resmi  açıklaması şöyle oldu.

Ağrı ili Gürbulak ilçesi doğalgaz boru hattı arızası nedeniyle Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

TEİAŞ' DAN  EK AÇIKLAMA

T.C. ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Yük Tevzi Dairesi Başkanlığı;

DAĞITIM YERLERİNE Bilindiği üzere ülkemize Ağrı ili Gürbulak ilçesi giriş noktasından sağlanan doğalgaz iletiminin, İran tarafındaki iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20 Ocak 2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir. Bu sebeple Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla doğalgaz santralleri ve buna bağlı olarak elektrik tüketiminde kısıtlamaya gidilmesi zarureti hasıl olmuştur. Bu minvalde dağıtım bölgenizdeki 1600 kVA ve üzeri mesken ve ticarethane hariç tüketicilerden yapabileceğiniz kısıntı miktarlarının 22.01.2022 tarihi saat 00:00 itibariyle 29.01.2022 tarihi saat 24:00 aralığını (8 günlük) kapsayacak şekilde ekte gönderilen formata uygun olarak hazırlanması ve ivedilikle Teşekkülümüze iletilmesi hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar