SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star ve Kanal 7 Avrupa ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2023 22:55
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2023 23:51
https://www.lifebursa.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Bizim iktidarımızdan önce yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanmasını sağladık. Bizler, o zamanki iktidardakiler gibi sadece döviz ihtiyacı olduğunda onlar aklımıza gelmedi. Artık sandığı vatandaşın ayağına getiriyoruz. Seçimlere katılım yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik reformlardan sadece biridir.

Yeni kurum ve yatırımlarla devletimizin hizmet kapılarını yurt dışındaki vatandaşlar için artırdık. Vatandaşlarımızın işlemlerini elektronik ortamlarda yapabilmesini de temin ettik. Pasaport harçlarını yarı yarıya düşürdük, binlerce evladımızı ülkemize getirerek, medeniyetlerini yakından görmelerini temin ettik. 

Muhalefet yurt dışındaki vatandaşlar için bugüne kadar ne yaptı? Yurt içindeki seçimler için yapılan her şeyin aynısını yurt dışında da yapıyoruz. Gelen oylar, özel güvenlikli yerlerde muhafaza ediliyor, 7 kilit bulunuyor buralarda. Hepsi aynı anda olmadan kapılar açılmıyor. Oy verme süreci bitince ağzı kapalı oy torbaları sandık kurullarında açılacak, sayım ve döküm yapılacak, sonuçlar tutanak altına alınacak. 

Muhalefet şimdiden işini garantiye almak için sandık güvenliği deyip duruyor, eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın. 

Biz dünyanın yanında olduk. Afette de dünya ülkeleri bizi yalnız bırakmadı. Dünyanın dört bir yanından arama kurtarma ekipleri geldi. Azerbaycan geldi bin konut yapmak istiyoruz dedi, İlham Bey ile birlikte onların temelini attık.

6 Şubat depreminde dünyanın dört bir yanından vatandaşlar yardıma koştu. Bunları asla unutamayız. İnşallah yaralarımızı da kısa sürede beraberce saracağız. Tüm bunların yanında bir şeyi daha unutamayız, AFAD, Kızılay, bunlar bu süre içerisinde çok yoğun çalıştılar. Arama kurtarma ekiplerimiz dünyanın dört bir yanından gelen ekiplerle başarılı bir dayanışma süreciyle bu süreci geçirdi. 

Ben vatandaşlardan 1 yıl süre istedim, bu sürede de bütün zemin etütlerini de yaparak burada süratle malum inşaatları başlattık. Hatta köy evlerinden 14'ünü sembolik de olsa teslim ettik. Buralardaki kalıcı konutların yapımı bizim için önemli olan. Özellikle Hatay'da şu anda demir çelikten bir hastane yapımı var, ikinci hastaneyi de yapıyoruz. Bunları 3-6 ay arasında bitirerek, insanımıza kazandıracağız. 

Afet bölgesinde kendi yerlerine gidip oy kullanacak olanlar da var. Gurbetçilerimiz özellikle devletimizin destekçisidir. 7'li masaya artık 9'lu masa demek lazım. Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlarını da peşlerine taktılar. Bir Kandil'i eklediler. Bu masaya biz artık bir cümbüş masası diyebiliriz. Benim milletim buna artık cumhurun masası diyemez. Milletvekili listelerinde yurt dışından bir tane bile adayları yok, bu konuda da vaatleri yalan dolan. Biz mesafeler uzak olsa da beraberiz.

Geçmişte sadece gümrükte oy kullanılabiliyordu, insanlarımız işlerinden izin alıp sınır kapılarına geliyordu. Biz geldik sorun çözüldü. O oylar millidir, yerlidir, vatanını bu cümbüşten çok daha fazla önemseyenlerdir.

Menfi ya da müsbet her türlü gelişme, Avrupa'daki vatandaşlarımızı da yakından ilgilendirir. Güçlerini en etkili gösterebilecekleri yer, sandıktır. siz bu gücü kullanmazsanız bugüne kadar sizi görmezden gelenler, aynı tavırlarını gösterirler. 14 Mayıs bu bakımdan büyük önem arz ediyor. Avrupa'daki kardeşlerimin hepsi sandık yollarına dökülmüş.

Yurt dışındaki vatandaşlarıma 'refah içinde yaşıyorlar' yaklaşımı çok çirkin. Onların neler çektiklerini ben çok iyi bilirim. Onların evinde kaldım ben. 

 "(Yurt dışında seçimlere katılım) Sandığı artık vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. 14 Mayıs'ta inşallah yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum."

 "Oy kullanma süreci sıkıntısız devam ediyor. Türkiye'de oy ve sandık güvenliği noktasında ne yapılıyorsa yurt dışındaki seçimlerde de aynısını yapıyoruz."

 "Kamuda yurt dışında doğup büyüyen gençlerimizin istihdamını artıracağız. Yurt dışında yetişmiş nitelikli beyinlerin ülkemizde istihdamını sağlayacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ'ın sözde lideri Ebu Hüseyin El- Kureyşi, MİT tarafından gerçekleştirilen nokta operasyonla Suriye'de etkisiz hale getirildi" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan:"TTK'ya ait maden ocaklarında 2 bin yeni işçi yaz aylarında işe başlamış olacak. Kardemir'e önümüzdeki aylarda 600 yeni işçi alacağımızın müjdesini veriyorum"

"TEKNOFEST'teki katılımı görünce coşkum, gençliğe olan inancım artıyor. TEKNOFEST'e bugün 1,9 milyon katılım olmuş. Yarın 2,5 milyonu bulur diyorlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TTK'ya ait maden ocaklarında 2 bin yeni işçi yaz aylarında işe başlamış olacak. Kardemir'e önümüzdeki aylarda 600 yeni işçi alacağımızın müjdesini veriyorum." dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.