SON DAKİKA
Hava Durumu

Depremde can kaybı sayısı 3 bin 549'a yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'taki depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Şu anda 3549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. Şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımız enkaz altından sağ olarak kurtarıldı" dedi. Erdoğan deprem bölgesinde OHAL ilan edildiğini de duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2023 09:40
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 15:00
https://www.lifebursa.com
Depremde can kaybı sayısı 3 bin 549'a yükseldi

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere yönelik koordinasyon çalışmalarına Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi'nden devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

Depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Uzmanlar iki depremi dünyada örneği olmayan yer hareketleri olarak tarif ediyor. Kırılan fayların genişliği itibarıyla da bu depremler benzerlerine göre çok geniş bir alanda büyük yıkıma sebebiyet verdi. Coğrafyamızın ve dünyanın büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşları ile depremin ilk anından itibaren seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır. Çok sayıda artçı sarsıntının, hasar gören binalarda ortaya çıkardığı tehlikeler de çalışmaları olumsuz etkiliyor. Devletimizin tüm imkanlarını kullanarak vatandaşlarımızın desteği ile arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyoruz. 53 bin 317 görevlimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor. Depremden kurtulan felaketzedelerin barınmadan giyeceğe, yiyecekten ısınmaya kadar tedbirleri de adım adım hayata geçiriyoruz. Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak bölgeye gönderildi. 

Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahiptir. Deprem bölgesine arama kurtarma ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerinin ulaştırılmasında halen zorluklar yaşanıyor. Bunun için zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden yolları kullanmamasını telefon görüşmelerinin de acil dışında yapılmaması gerektiğini hatırlatıyorum. Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız stoklarımızın güçlü tutulmasını sağlamak için kan bağışı yapıyor. Güvenlik güçlerimizden çok sayıda personel arama kurtarma çalışmalarında görevlendirildi. TSK, kara unsurlarındaki binlerce personelinin yanı sıra, Deniz Kuvvetlerimizin 10 gemisi, Hava Kuvvetlerimizin kargo uçağı dahil çalışmalarda yer almaktadır. Emniyet tüm unsurları ile zaten sahadadır. Güvenlik korucularımız da çalışmalara aktif olarak katılmaktadır. İHA'ları da devreye aldık. Binlerce gönüllümüz AFAD'ın koordinasyonunda bölgeye akın etmektedir. Bakanlıklarımıza bağlı birimlere ilave olarak parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz ellerindeki araç gereçleri bölgeye göndermektedir. 

"3549 CAN KAYBI, 22 BİN 168 YARALI"

Şu anda 3549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. Şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımız enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Kurumlarımızın her biri sorumluluk alanları ile ilgili ilave tedbirleri alıyor ve duyuruyor. Ülke genelinde 13 Şubat'a, afet bölgesinde 20 Şubat'a kadar eğitim öğretime ara verildi. Afet bölgesine yakın yerlerden başlayarak zaten faaliyetlerine ara vermiş olan otellerin afetzedelerin hizmetlere sunulması için gereken planlamalar yapılıyor. 

Yalan haberler ve çarpıtmalarla insanımızı birbirine düşürmeye niyetlenenleri yakından takip ediyoruz. Gün onlarla tartışma günü değildir. Günü geldiğinde şu anda tuttuğumuz defteri de açacağız. Savcılarımız bu tür insanlık dışı yöntemlerle sosyal kaos çıkarmaya tevessül edenleri belirliyor.

"DEPREM BÖLGESİNDE 3 AYLIK OHAL"

Yardım etmek isteyenleri AFAD hesaplarına bağışa davet ediyorum. Depremin yaşandığı illerimizi afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. OHAL ilan etme kararı aldık. 10 ilimizi kapsayacak, 3 ay sürecek kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.