SON DAKİKA
Hava Durumu

Depremzede çocukların mutluluğu için üretiyorlar!

Afetzede çocuklara göndermek için uçurtma üretiyorlar.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2023 09:20
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2023 09:20
https://www.lifebursa.com
Depremzede çocukların mutluluğu için üretiyorlar!

Sinop’un Gerze ilçesinde bir uçurtma atölyesi, deprem bölgesinde bulunan küçük yaştaki çocuklara göndermek üzere uçurtma üretiyor. 2 bin 500 adet her yaş grubuna uygun üretilen çıtasız uçurtma, çocuklara ulaştırılacak.


Sinop’un Gerze ilçesinde faaliyet gösteren bir uçurtma atölyesi, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin ardından bölgedeki depremzede çocuklar için özel uçurtma hazırlıyor. Çıtasız olarak üretilen uçurtmalar, her yaş grubunun kullanabileceği şekilde hazırlanıp paketleniyor. Yaklaşık 25 gün sürecek çalışmalar sonucunda hazırlanan 2 bin 500 adet uçurtma, nisan ayında deprem bölgesindeki çocuklara gönderilmek üzere yola çıkacak.
Önceki yıllarda afet bölgesindeki şehirlerde uçurtma ticareti yaptıklarını kaydeden atölyenin sahibi Ahmet Yorgun, “Bu depremin olduğu gün ilk aklımıza gelen orası oldu, o bölgede çalıştığım insanlarla bağlantı kurmaya çalıştım. Ne yapabiliriz diye onlara da danışırken aklımıza bu fikir geldi, elimizden de bu geliyordu” diye konuştu.


“Çocuklarla olan bağımızı uçurtmayla kurduk”
Uçurtmanın çocuklar üzerinde büyük etkisi olduğunu dile getiren Yorgun, “Biz çocuklarla olan bağımızı uçurtmayla kurduk. Onun için uçurtmanın çocuklar üzerindeki etkilerini de görebiliyoruz, oradan esinlendik. Hedeflediğimiz bir rakam var ama biraz da kendi koşullarımıza göre belirlememiz gerekiyor. Şu an 2 bin 500’lük partiyle başladık, bunu bitirmek üzereyiz. Sonrasında bir parti daha yapar mıyız bilemeyiz ama yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Her yaş grubuna uygun üretiliyor
Hazırlanan uçurtmaların çıtası olmadan yalnızca dikiş tekniğiyle üretildiğini belirten Yorgun, “Bu üretimin 20-25 gün süreceğini düşünüyoruz, çünkü bu uçurtma biraz daha 5-6 yaş grubundaki çocuklara hitap eden şekilde. Çok çabuk deforme olmayan, günlerce defalarca uçurabilecekleri bir uçurtma. Aynı zamanda dikiş tekniği de olduğu için işçiliği de uzun sürüyor. 25 gün sürecek ama aslında şu anda uçurtmayı o bölgeye göndersek bir anlam ifade etmeyecek. Ama üretimimiz tamamlandıktan sonra, mevsim bahara döndüğü için sanıyorum Nisan ayında ihtiyaç duyulacak. O ihtiyaç anında elimizden geldiği kadar orada olmaya çalışacağız” dedi.
Üretim aşamalarını anlatan atölye çalışanı Tülay Küçük, “Önce baskıyı yaptık, ardından kanatlarını dikiyoruz makinamızda. Ardından zımbalama ve dengeleme yapıyoruz, paketliyoruz. Günde 300-350 tane üretebiliyoruz. Çıtasız uçurtma çok amaçlı, çocuklara zarar vermeyen, her çocuğun rahatlıkla kullanabileceği bir uçurtma türü. Uzun zaman kullanabilecekleri bir uçurtma” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.