SON DAKİKA
Hava Durumu

Düzce'de depremin etkisini artıran neden ne?

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergin Ulutaş, Düzce depreminin hissedilirliğini artıran nedeni açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2022 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2022 11:54
https://www.lifebursa.com
Düzce'de depremin etkisini artıran neden ne?

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergin Ulutaş, Düzce'nin deprem beklenen bir bölge olduğunu, 1999'da da burada afet meydana geldiğini anımsattı.

 Ulutaş, Düzce'nin deprem beklenen bir bölge olduğunu, 1999'da da burada afet meydana geldiğini anımsattı.

Marmara Depremi'nin ardından çıkarılan 2007 ve 2019'daki deprem yönetmeliklerinin çok daha iyi olduğunu vurgulayan Ulutaş, "Ancak bunların denetimlerinin iyi yapılmasıyla birlikte gelecekte deprem zararlarından çok daha az etkileneceğimizi bekliyoruz. Yeni yapılan yönetmeliklere akademisyenlerin de katkı vermesiyle çok daha nitelikli hale geldi. Ancak sonuçlarını gelecekte göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Ulutaş, 1999 depreminin dış merkezinin Gölcük olmasına, Sakarya il merkezinin de faya 4 kilometre uzakta bulunmasına rağmen can ve mal kaybına yol açtığına işaret ederek, bunun nedeninin de zemin büyütmesine yol açan alüvyon kalınlığı olduğunu söyledi.

Sarsıntının etkisinin önemli olduğunu vurgulayan Ulutaş, şunları aktardı:

"Düzce ve Adapazarı gibi kentler, alüvyon kalınlığının yüksek olduğu ve bu nedenle zemin büyütmesine yol açma olasılığının yüksek olduğu yerlerdir. Yani küçük depremde dahi bir başka yere göre daha büyük etkilenme olasılıkları yüksek olan yerlerdir. Yöreye özel çalışılması gereken yerlerdir. Buralar zemin yapısından dolayı yöreye özgü deprem çalışması gerektiği alanlardır. Dolayısıyla 5.9 gibi bir depremde bile çok etkilenebiliyorlar. Kayalık zemine gelirseniz, oralardakiler hissetmediklerini de söylüyor. Küçük deprem değil bu ama büyük deprem de değil. Orta büyüklükte söylenebilecek deprem zaten 6'ya kadardır; 5.9-6 orta sayabileceğimiz büyüklüktür bu. Buna büyük deprem diyemeyiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.