SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

DW, erişim engeli kararını üst mahmeye taşıdı

DW, erişim engeli kararını üst mahmeye taşıdı: Anayasal yükümlülüğü ihlal eden kararın ivedilikle kaldırılması gerekmektedir
Haber Giriş Tarihi: 01.07.2022 18:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2022 18:56
lifebursa.com

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenen Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) karara itiraz etti. Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan itirazda "Temel hak ve özgürlüklere ilişkin büyük zararların doğmasına yol açan kararın ivedilikle kaldırılması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebiyle Voice of America (Amerika’nın Sesi) ve Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından dün akşam erişim engellendi. 

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenen internet sitelerinden DW, bir üst mahkeme olan Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulundu. Anayasa'dan atıfların bulunduğu DW tarafından yapılan itirazda "İnternete erişimin engellenmesi tedbiri en son başvurulacak çare olmalıdır." ifadeleri yer aldı.

"Basın özgürlüğünün demokratik toplumda ayrı bir önemi bulunmaktadır"

Yapılan itirazda şu ifadeler kullanıldı:

"Anayasa’nın 26. maddesinde düzenlenen “düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti”; düşünceyi açıklama özgürlüğü, haber verme özgürlüğü, bilgi alma özgürlüğü ve haber alma özgürlüğünü olarak bir bütün halinde korumaktadır. Bu açıdan 26. madde, bir taraftan düşüncelerin ve haberlerin kitle iletişim araçlarıyla yayılmasını, diğer taraftan düşünce oluşturma ve bilgilenme özgürlüğünü garanti etmektedir.

Halkın ve özellikle gazetecilerin, kamuyu ilgilendiren tartışmalara katılımının sağlanması demokratik toplum için vazgeçilmez nitelikte kabul edilmektedir. Bunun içinse kamuyu ilgilendiren tartışmalara ilişkin her türlü fikir ve bilginin yayılabilmesi, halkın da bunlara ulaşabilmesi gerekir. Bu bağlamda, ifade özgürlüğünün özel bir unsuru olan basın özgürlüğünün demokratik toplumda ayrı bir önemi bulunmaktadır. Zira bu hak sadece basının fikir ve bilgileri yaymasına değil, halkın bunlara ulaşmasına da imkân sağlamaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar