SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

FLASH HABER! BOTAŞ sanayicinin ipini çekiyor

Bu habere Türkiye'de ilk olarak Lifebursa takipçileri ulaşmıştır.
Haber Giriş Tarihi: 19.01.2022 23:59
lifebursa.com

Osman Gürçay Özel Haberi

Üretimin can damarı olan enerji birim fiyatlarının kısa zamanda öngörülenden fazla artması ile pazarda sıkıntıya giren sanayiciler, şimdi de “planlı” doğal gaz kısıtlaması ile üretimde sıkıntısı yaşayacaklar.

Sanayici asgari ücret artışı ile birlikte yapılan personel zamlarını maliyetlerine nasıl yansıyacağını hesaplarken, % 60 a varan doğal gaz kısıtlaması ile üretim durma noktasına gelecektir.  Tahsis edilen doğalgaz tüketiminin aşılması halinde ise müeyyide uygulanması işletmeleri maliyet analizi yapamaz hale getirecektir.

1970 de kaldığı düşünülen zorunlu enerji kısıtlamalarına bugün BOTAŞ tarafından doğalgaz ile başlanması, iş dünyasına zamanında tedbir alınmadığını düşündürmektedir.

Bu ülkede kış mevsimi ilk kez yaşanmadığına, sanayide kullanılacak doğalgaz miktarı bilindiğine göre bu tablo enerji planlayıcılarının basiretsizliğinin örneğidir. Türkiye Cumhuriyeti sınır komşularında doğalgaz olmasına rağmen bu doğalgaz kısıtlamasının ülke gündemine oturması çok ciddi bir yönetim ve planlama arızasıdır.

Bu tablonun mimarları üretmeden ülkenin nasıl ayakta duracağını ve hatta yaşanacağını iş dünyasına anlatmakla yükümlüdür.

Ülkenin istihdama, üretime ve ihracata en çok ihtiyacı olduğu böyle bir dönemde üretim zincirinin enerji sıkıntısı ile kırılmasının maliyetinin ülkeye büyük yük getireceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar