SON DAKİKA
Hava Durumu

Gözler 9 Mayıs'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Miting'inde kamu işçilerine zam pazarlığının salı günü kamuoyuna duyurulacağını aktardı. Erdoğan, "Temmuz ayında memurlarımızın maaşına refah payı artışı yapacağız. Bakanlarımızla yaptığımız görüşmenin ardından salı günü inşallah kamuoyuna açıklayacağız. Bunu açıklayarak inanıyorum ki işçilerimiz önümüzdeki döneme çok farklı girecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2023 18:10
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2023 18:10
https://www.lifebursa.com
Gözler 9 Mayıs'ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük İstanbul Mitingi'nde vatandaşlara seslendi. Erdoğan burada kamuda 700 bin işçiye zam konusuna da değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Kamu işçileri için zammını da salı günü açıklayacağız." dedi. Erdoğan açıklamasında şunları kaydetti:

Emeklilerin en düşük maaşını 7 bin 500 liraya yükselttik. Seçimden sonra 7 bin 500 TL üzerindeki emekli maaşlarıyla ilgili çalışma yapacağız. Asgari ücretliyi 8 bin 500 liranın üzerine çıkardık. Gelişmelere göre bunu tekrar gözden geçireceğiz. Sadece enflasyon değil refah payı da olacak. Bakanlarımızla yaptığımız görüşmenin ardından salı günü inşallah kamuoyuna açıklayacağız. Bunu açıklayarak inanıyorum ki işçilerimiz önümüzdeki döneme çok farklı girecek.

Son dakika! Erdoğan: Kılıçdaroğlu'na bu vatanı böldürtmeyeceğiz

KAMUDA 700 BİN İŞÇİYE ZAM NE ZAMAN?

700 bin kamu işçisi için zam pazarlığı devam ederken işveren ve işçi temsilcileri geçtiğimiz günlerde bir kez daha bir araya geldi.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası, TÜRK-İŞ ve Hak-iş katıldı.

Toplantının ardından TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, salı günü önlerine bir rakamın geleceğini söyledi ve seçimden önce bu işi bitirmek istediklerini yineledi.

ATALAY'DAN ZAM PAZARLIĞIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kamuda çalışan 700 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme için ikinci görüşmeler sürerken, TÜRK-İŞ Başkanı Atalay bir açıklama yapmıştı.

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında hükümet son olarak teklifini 12 bin lira olarak sunmuştu. Taleplerinin 15 bin lira olduğunu yineleyen Atalay, bu işin seçimden önce, işçi tarafının istediği şekilde çözülmesini istediklerini dile getirmişti

Atalay, talep ettikleri tutarın altında bir rakam önerilirse kabul etmeyeceklerini de söyledi.

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ NE?

Hükümetin kamu işçisi için son teklifi 12 bin lira taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 zam olmuştu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümetin teklifi için "Önemli bir gelişme, küçümsenmeyecek bir gelişme. Kamu koordinasyon kuruluna danışacağız. Taban ücretin 11 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltilmesi iyi ama bunun daha yukarıya çekilmesi lazım. Yüzdelik artışın 30'dan 40'a çıkarılması güzel ama bizim için yeterli değil." açıklaması yapmıştı.

Hükümetin işçilere ilk teklifi ilk 6 ay için yüzde 30 zam ve 11 bin 500 lira taban aylık olmuştu. İşçi tarafı hükümetin teklifin kabul edilemez bulmuştu.

İŞÇİLERİN TABAN MAAŞ BEKLENTİSİ

İşçi tarafının talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban ücret.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.