SON DAKİKA
Hava Durumu

İmamoğlu ve Yavaş'ın "Öndeyiz" mesajına AK Parti'den tepki!

İmamoğlu ve Yavaş'ın "Öndeyiz" mesajına AK Parti'den tepki! "Telaş içinde vahim bir açıklama yaptılar"

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2023 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2023 21:29
https://www.lifebursa.com
İmamoğlu ve Yavaş'ın "Öndeyiz" mesajına AK Parti'den tepki!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten oy sayımı devam ederken basın toplantısı düzenleyerek süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çelik konuşmasında Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı yardımcısı adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın oy sayım süreci devam ederken yaptığı açıklamadaki eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu ile Yavaş'ın açıklamasını "vahim" olarak nitelendiren Çelik, "Bu telaş nedir? Sabretmeleri lazım, telaşa gerek yok" ifadelerini kullandı.

"DÜNYA TARİHİNE GİRECEK BİR KATILIM"

Çelik'in açıklamalarından satır başları:

"Dünya demokrasi tarihine girecek bir katılımla oy verme işlemi tamamlandı. Sayım devam ediyor. Oy sayma işlemi şeffaflık içinde yürüyor. 18.30'da YSK'nın yasakları kaldırmasıyla TV'lerde yayın başladı. TV'lerde yayın başlamışken birçok yorumcu kendi zaviyelerinden verileri yorumlamaya çalıştı. Her bir siyasi partinin kendi müşahitleri üzerinden sonuçları takip etme yöntemi var.

"KARŞIMIZDAKİ İTTİFAK TELAŞ İÇİNDE AÇIKLAMA YAPIYOR"

"Daha sonuçlar kesinleşmeden hatta açılan sandık sayısının oranı bakımından sonuçların üzerinde çok kati yorumlar yapılması konusunda mutabakat bile ortaya çıkmamışken, birdenbire karşımızdaki ittifakın sözcüsü, belediye başkanları telaş içerisinde televizyonlara çıktılar ve klasik şekilde Anadolu Ajansının verileri çarpıttığını söylemeye başladılar. Anadolu Ajansı bu verileri gerçek kişiler üzerinden alıyor. Verilerini bir siyasi partinin beğenmemesi önemli değil. Fakat bu telaş nedir? CHP Sözcüsü ve belediye başkanları birdenbire çıkıp da 'Biz çok öndeyiz ama Anadolu Ajansı veri seçerek bunu geride göstermeye çalışıyor' gibisinden bir yaklaşım ortaya koyuyorlar. Halbuki sabretmeleri lazım. Bir telaşa gerek yok, nihayetinde bunlar sayılacak. Bu saatten sonra oy verme işlemi devam ediyor olsa, bir kurum oy verme işlemini etkileme üzerine verilerle oynuyor denilse sonra birileri çıkıp hassasiyet gösterse deriz ki bunun anlamlı bir tarafı olabilir ama bu konuda ders alması gereken birileri varsa onlar da Kemal Kılıçdaroğlu'dur ve karşıda bu propagandayı yürütenlerdir.

"SONUÇLARA SAYGI DUYMA GELENEĞİ BİZDE VAR"

"Haftalardır 'Seçim gecesi sokağa çıkmayın' gibi devletin baş edemeyeceği provokasyon varmış gibi yaklaşım sergiliyorlar. Sonra da sık sık AK Parti'nin önüne şunu getiriyorlar: 'Saygı duyacak mısınız?' O gelenek bizde var ama seçim sonuçları ortaya çıktığında sonuçlara saygı duymamama geleneği sizde var.

"İki belediye başkanı televizyona çıkıp çok vahim bir açıklama yaptılar. Türk demokrasisi adına utanç verici bir açıklama. İmamoğlu "13. Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu" diye açıklama yaptı. Henüz sonuç açıklanmadı, AA'ya saldırıyorlar. Sonra da seçim sonucu ilan ediyorlar. Literatürde diktatörce bir zihniyetin karşılığı diye bir şey aranacaksa o yaklaşım bu yaklaşımdır. Bu diktatörce bir yaklaşımdır, milli iradeye saygısızlıktır, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesine suikast girişimidir.

"HEPİMİZ BUNU SAYGIYLA KABUL EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanımız, partimiz, şimdiye kadar açıklanan sonuçlarda net bir biçimde önde olduğu halde, biz herhangi bir şekilde 'sonuç şudur' demiyoruz. Kimse çıkıp da 'cumhurbaşkanımız kazanmıştır' deme noktasında olmamalıdır. Çünkü sandıklar sayılıyor. Milletin iradesi tecelli edecek. Millet iradesi tecelli ettikten sonra da siyasetçinin sicil amiri millettir. Hepimiz bunu saygıyla kabul edeceğiz, başımızın üstünde taşıyacağız. Kazandığımızda da saygıyla karşıladık, belediyeleri kaybettiğimizde de saygıyla karşıladık. Bu son yaptıkları basın toplantısı bütün zihniyeti ele vermiştir. Milli irade tecelli etmeden, milli idarenin tecelli etmesi için hukuki süreç, sayım süreci devam ederken, çıkmışlar millet adına yapılması gereken açıklamayı kendileri yapıyorlar. Bu siyasi gasptır. Bu son derece yakışıksız olmuştur. Milletimizin hiçbir şekilde bir tansiyona girmesine, ülkemizde herhangi bir şekilde provokasyon olacakmış gibi bir kuşku içerisine girmesine gerek yoktur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.