SON DAKİKA
Hava Durumu

Kronik hastalığı olan akademisyene yargıdan kötü haber

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde kronik hastalığı olduğunu söyleyerek Koronavirüs nedeniyle uzaktan ders vermek isteyen profesöre hakkında mahkeme olumsuz karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2022 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 11:03
https://www.lifebursa.com
Kronik hastalığı olan akademisyene yargıdan kötü haber

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde görevli bir profesör, kronik solunum yolu hastalığı bulunduğu için 2021 ve 2022 yılı güz döneminde Koronavirüs riskine karşı uzaktan ders verme talebinde bulundu. Üniversite yönetimi ise bu talebin hakkaniyete uygun olmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine akademisyen, mahkemeye başvurdu. Mahkeme verdiği kararla akademisyenin talebini reddetti.

"Aksaklıklara sebebiyet verilmeyecek"

Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde ders veren profesör, hastalığına ilişkin belgeleri üniversite yönetimine ileterek uzaktan eğitim yoluyla ders vermesine izin verilmesini talep ettiğini ancak bu talebin kabul edilmediğini mahkemeye bildirdi. Bolu İdare Mahkemesi ise açılan davada Yükseköğretim Kanunu’nu işaret ederek ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde diploma programları ile senatolar tarafından uygun görülmesi halinde, birinci ve ikinci öğretim programlarındaki bazı derslerin uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği yönünde değerlendirmelerde bulundu.

Mahkeme daha sonra ‘Koronavirüs Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ genelgesine atıfta bulunarak, “Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen tedbir ve kurallara titizlikle uyulacağı, kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulamada aksaklıklara sebebiyet verilmeyeceği belirtilmiştir” dedi.

"Üniversite yönetimin inisiyatifinde"

Mahkeme, Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) da konuya dair görüş istedi. YÖK, mahkemeye gönderdiği beyanında, 2021-2022 eğitim öğretim yılına ilişkin üniversitelerde öğretim elemanlarının derslerini uzaktan eğitim yöntemiyle verebileceğine yönelik herhangi bir kararın bulunmadığını belirtti. Ayrıca YÖK, "programın yapısına ve özelliğine göre bir programdaki tüm derslerin yüz yüze yapılmasına karar verilebilirken bazen de derslerin özelliğine göre bir kısmının uzaktan öğretim yoluyla yapılmasına karar verilebileceği, buna karar verecek merciinin ise tamamen üniversite yönetimin inisiyatifinde" olduğunu açıkladı.

İdare Mahkemesi bu bilgiler ışığında akademisyenin uzaktan eğitim veremeyeceğine ilişkin karar verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.