SON DAKİKA
Hava Durumu

Mersin'de kadın emeği ekonomik değere dönüşüyor

Mersin'de ‘Evimiz Atölye Projesi’ çerçevesinde ‘Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan kadınlar, eğitim sertifikalarını aldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer tarafından sertifikasını alan kadınların emeği, ekonomik değer görecek.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 08:35
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 08:35
https://www.lifebursa.com
kapak resmi

Mersinli kadınlar, sertifikalarına kavuştu.

Kadın muhtarların da bulunduğu törende, temsiliyette kadın sayısının daha fazla olması gerektiğini belirterek, kadınların olduğu her alanda işlerin daha iyi yapıldığına dikkat çeken Seçer, “Göreve ilk başladığımda kentteki parkların bakımını ve sokakların temizliğini, bu işi çok güzel bir şekilde yapacaklarına inandığım kadınlara vermenin doğru olduğunu düşündüm. Şu anda Tarsus’tan Anamur’a kadar 450 civarında kadınımız park bakımıyla, refüj bakımıyla ilgileniyorlar. Onların sayesinde parklar ve şehir tertemiz oldu” dedi.

“KARDEŞÇE BİR ARADA OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

'Evimiz Atölye Projesi’nin gönüllülük esasına dayandığına değinen Başkan Seçer, “Bu toprakların, Anadolu topraklarının özünde bu var. Şimdi bu topluluğa bakıyorum. Burada Karaduvar, Çilek, İstiklal, 50. Yıl Mahallesi var mı? Şimdi birbirinize soruyor musunuz; 'senin doğduğun, atanın doğduğu memleket ne? Senin meşrebin ne, mezhebin ne, ırkın ne?' Ne güzel, kardeşçe bir aradayız değil mi? Mersin işte böyle bir yer” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN, BELEDİYEMİZİ ÇOK İYİ TANIYIN”

Vatandaşlara belediyenin 'Teksin' uygulaması, mahalle mutfakları, atölye çalışmaları, eğitim yardımları, evde bakım ve sağlık hizmetleri, halk kart, cenaze hizmetleri, kariyer
merkezi ve dosthane gibi birçok uygulaması olduğunu belirterek, bunlardan mümkün olduğunca yararlanmalarını isteyen Başkan Seçer “Özellikle kadınlarımız, belediyemizi takip etsin. Çünkü onlara ait çok şey var. İşte bir tanesinin içindesiniz. Evimiz Atölye.‘Elde var yetenek, evde var ekmek.’ Demek ki ben de takip ediyorum. Ne yaptığımı da biliyorum” diye konuştu.

37 noktada kurdukları mahalle mutfaklarının, Türkiye’de belediyelere model olduğunu vurgulayan Seçer, şu anda her sabah ücretsiz çorba dağıtımına yine başladıklarını belirterek, “Tok acın halinden anlamaz. Özellikle sabah erken tarlaya bahçeye giden işçilerin, araçların beklediği yerlere koyuyoruz. Okul yollarında, üniversite kapısında hizmet veriyor. Bir ara adımız ‘Çorbacı Başkan’a çıktı. Gülüyorlardı, varsın gülsünler” şeklinde konuştu.

“ÖNCE İNSAN, HELE HELE ÇOCUK VE KADIN BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Temel belediyecilik hizmetlerinin her zaman yapılabileceğine dikkat çeken Başkan Seçer, asıl önemli olanın vatandaşın yaşadığı diğer sıkıntıları da anlayabilmek olduğunu belirterek, “Yol da yaparız, park da yaparız. Ama sizin ağrınız sızınız varsa, acınız varsa, karnınız açsa, diğer hizmetlerin hiçbir kıymeti yok. Bunlara da dikkat etme görevi belediye başkanınındır. Mersin Belediyesini ve başkanını kendi ailenizden biri görün, emin olun başkan da sizleri kendi ailesinden bir fert olarak görüyor. Sizin yaşadığınız acının, sizin çocuklarınızın çektiği bir acının, benim çocuklarımın çektiği acıyla hiçbir farkı yok” dedi.

Kadınlara seslenerek, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçip, her türlü sorunlarını konuşup, görüşebileceklerini de ifade eden Başkan Seçer, “Psikolojik sorun, hukuki sorun, sağlık sorunu, başkasına açamadığınız konular olabilir. Özeliniz olabilir. Gelin, Kadın Dairemizin ilgili birimleriyle temasta olun ve onlarla paylaşın” dedi. Türkiye’nin ekonomik bir kriz ve hayat pahalılığı yaşadığını da dile getiren Başkan Seçer, “Bu bir gerçek. Bu hayat pahalığında ev geçimi çok zor. Eğitim, çocuklarımız için her şeyden önemli. Bizi eğitim kurtaracak. Çünkü gelişmiş, zengin olmuş ülkeleri kurtaran eğitim olmuş. O yüzden çocuklarımızı eğitelim” dedi.

“BİRLİKTE DAHA DA GÜZEL PROJELERE İMZA ATACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer ise 'Evimiz Atölye Projesi’nin doğuş noktasını anlatarak, “Çok güzel bir enerji var, mutluluk var. Mahalle gezilerimizde de bu enerjiyi hissediyordum. Ama hepiniz bir arada olunca, daha da bir güzellik oldu. Bizleri bir araya getiren projemiz Evimiz Atölye projesinin doğuşunu mahallelerde anlatmıştım. Kadınlarımız bağda bahçede çalışabiliyorlar, kendi ürettiklerini Büyükşehir Belediyesinin üretici pazarlarında satabiliyorlar ama evde çoluğuyla çocuğuyla haşır neşir olan, gerektiğinde büyüklerin bakımını üstlenen kadınlarımız; ne sosyal bir faaliyette bulunabiliyorlar ne de aile bütçelerine katkı sunabiliyorlar. İşte bu noktada Başkanımız bize dedi ki; ‘Siz bu kadınlar için ne yapabilirsiniz? Biz de Mersinden Kadın Kooperatifi ve Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllülük Şubesi’yle bu yola çıktık” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.