SON DAKİKA
Hava Durumu

Muğla ve İzmir'de hava üssü kurulacak

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, orman yangınları için iki hava üssünün kurulacağını bildirerek, "Birisi Muğla, diğeri İzmir'de olmak üzere 2 tane kendimize özel, kendi hava araçlarımızı kullanabileceğimiz hava üssümüzü hayata geçireceğiz. İhtiyaç olduğunda her türlü birimlerimizin ihtiyacı olan üs olarak buralar kullanılacak" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2023 18:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2023 18:34
https://www.lifebursa.com
Muğla ve İzmir'de hava üssü kurulacak

OGM Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Teslim Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla OGM Havacılık Dairesi Başkanlığı Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, törende yaptığı konuşmada, her alanda olduğu gibi ormanla ilgili de yoğun bir gayret içerisinde olduklarını söyledi.

Orman Kanunu'nda yaptıkları değişiklikle hem orman köylüleri hem de ormancılık için devrim niteliğinde bir adım attıklarını aktaran Kirişci, şöyle devam etti:

"Mevzuat değişikliğiyle önümüzdeki dönemde gerek tarım gerekse orman alanında çok büyük olumlu değişiklikleri birlikte göreceğiz. Ormanın gönüllü bekçileri olan orman köylülerimiz bizim vazgeçilmezimizdir. Kırsalın geliştirilmesinin hep yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Orman köylülerimizin aidiyetlerinin pekiştirilmesi için mutlaka onları maddi yönden desteklememiz gerekiyor. Bu çerçevede bu kardeşlerimize ormandan elde ettiğimiz gelirlerimizin masraflar çıktıktan sonra yüzde 10'unun verilmesi imkanını bu yasa bize sağlamış oldu. Bu rakam tam 2 milyar liraya tekabül ediyor. 2 milyar lira bu zamana kadar orman köylülerimize verdiğimiz desteklerden ayrı olarak ulaşmış olacak. Onlar da gönüllü yaptıkları orman bekçiliklerinin karşılığını görmüş olacak."

Kirişci, yine bu düzenlemeyle orman köylüsünün ihtiyacı olan kereste ve yakacak odun bedelini, maliyetinden yüzde 70 daha ucuza vereceklerini duyurdu.

'31 HAVA ARACIMIZ OLACAK'

Bundan sonra yapmaları gereken şeyin orman yangınlarını önlemek olduğunun altını çizen Kirişci, "Burada araç gereç, yetişmiş insan kaynağımız ve mevzuat çok önemli. Türkiye'deki yeşil vatanı korumak için kazandırdığımız kara, hava araçlarımız ve insan kaynaklarımız bizlere güç katacaktır. Toplamda 31 hava aracımız olacak. Kiraladığımız uçak, helikopter ve İHA'larla ilgili süreç devam ediyor. 31 hava aracımızın bedeli 286 milyon dolardır." diye konuştu.

MUĞLA VE İZMİR'DE DE OLACAK

Envantere alınan keşif uçağının özelliklerine dikkati çeken ve sahip olduğu kameralar sayesinde karadaki karargahın gökyüzüne taşınmış olacağını ifade eden Kirişci, bu nedenle Erdoğan'ın uçağın üzerine "OTAĞ" ismini yazarak imzaladığını söyledi.

Kirişci, ABD, Kanada, Avustralya ve Portekiz'in ardından bu uçağı kullanan 5. ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizdeki uçak teknoloji olarak diğerlerinin kullandığının en son versiyonu. Bu anlamda doğru bir tercihte bulunduğumuzu belirtmek isterim. Aldığı bilgileri 20 dakikada karar vericilere ulaştırıyor. Bu bizim işimizi çok kolaylaştıracak. Biz yangına müdahale süresini 11 dakikaya indirdik. 10 dakikaya inmesi hedefimiz ama yetmez. Bir müjde daha vermek isterim. Özellikle yangınla ilgili ülkedeki orman alanının yüzde 55'ine tekabül eden alan Akdeniz çanağında yanma riski çok yüksek bir alan. Bunun başında Antalya, Muğla ve İzmir geliyor. Buralarda biz genel müdürlük olarak hava araçlarımız için Dalaman hava üssünü kullanıyorduk ama sivil bir havalimanı olması sebebiyle bizim harekatımızı belli zamanlarda kısıtlıyordu. Yangın sezonu turizmin yoğun olduğu dönemlere geldiği için bizim için riskti. Şimdi inşallah birisi Muğla, diğeri İzmir'de olmak üzere 2 tane kendimize özel, kendi hava araçlarımızı kullanabileceğimiz hava üssümüzü hayata geçireceğiz. İhtiyaç olduğunda her türlü birimlerimizin ihtiyacı olan üs olarak buralar kullanılacak."

Söz konusu araçların yerli ve milli üretilmesinin önemine dikkati çeken Kirişci, TEKNOFEST kuşağı gençlerin bunu başarabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Törenin ardından yangın uçakları gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.