SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Soçi Zirvesi'nden ortak bildiri!

Rusya'da gerçekleştirilen Erdoğan-Putin Zirvesi'nin sona ermesinin ardından ortak bildiri yayımlandı. Bildiride, İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasının uygulanmasının gerekliliği ve Suriye'deki terörle mücadele konusunda ortak hareket edilmesinin önemine vurgu yapıldı.
Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 20:18
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 20:18
lifebursa.com

Rusya'da gerçekleştirilen Erdoğan-Putin Zirvesi'nin sona ermesinin ardından ortak bildiri yayımlandı. Bildiride, İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasının uygulanmasının gerekliliği ve Suriye'deki terörle mücadele konusunda ortak hareket edilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin sona ermesinin ardından ilk açıklama Rusya'dan geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, "Putin ve Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'ye gaz arzı için kısmi olarak ruble cinsinden ödemeye başlama konusunda anlaştı" açıklamasında bulundu.

Novak'ın açıklamaları şu şekilde:

Putin ve Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'ye gaz arzı için kısmi olarak ruble cinsinden ödemeye başlama konusunda anlaştı.

Putin ve Erdoğan, Rusya ile Türkiye arasındaki ticareti artırma ve her iki tarafın da enerji konularındaki beklentilerini karşılama konusunda anlaştı.

Putin ve Erdoğan "mevcut bölgesel ve küresel zorluklara rağmen" Rusya ve Türkiye'nin ilişkileri daha da geliştirme iradesini teyit etti

Ayrıca, bölgesel ve uluslararası istikrarın sağlanması için Rusya ile Türkiye arasındaki güvene dayalı ilişkilerin kilit önemini vurguladılar.

Putin ve Erdoğan İstanbul'daki tahıl anlaşmasının tam olarak uygulanmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Öte yandan, Rusya'nın resmi devlet ajansı TASS, "Erdoğan ve Putin, ulaşım, tarım ve inşaat sektörleri alanında işbirliğini geliştirmekte mutabık kaldı" bilgisini aktardı. 

SOÇİ ZİRVESİ'NDEN ORTAK BİLDİRİ

Yayımlanan ortak bildiri şu şekilde:

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin 5 Ağustos 2022 tarihinde Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelmişlerdir.

İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir.

Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan Liderler; iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır. 

Bölgesel konular bağlamında, Liderler, Türkiye ile Rusya arasında var olan samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişledir. 

İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etmişlerdir. 

İki lider, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede Liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir. 

İki lider, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir. 

Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar