SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM Anayasa Komisyonu KKTC heyetini kabul etti

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, KKTC Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 16:09
https://www.lifebursa.com
TBMM Anayasa Komisyonu  KKTC heyetini kabul etti

Meclis Halkla İlişkiler Binası Komisyon Salonu'nda gerçekleşen kabulde, Beyazıt'ın yanı sıra komisyon üyesi milletvekilleri hazır bulundu.

KKTC'nin Türkiye'nin en önemli davası ve mücadelesi olduğunu belirten Beyazıt, "Son zamanlarda KKTC'nin diğer ülkeler tarafından tanınmasıyla ilgili yapılan çalışmaları çok önemli ve değerli görüyoruz. Bizim nazarımızda KKTC bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak tarihteki yerini almıştır." diye konuştu.

Türkiye'nin bütün meselelerde KKTC ile beraber hareket ederek faaliyetlerini sürdüreceğini belirten Beyazıt, heyete yarın komisyonda görüşülecek, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ne ilişkin bilgi verdi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Öztürk ise Türkiye ile ilişkilerin güçlü ve daha iyi bir noktaya taşınmasını istediklerini vurguladı.

Küreselleşen dünyada büyük devletlerin çıkarları uğruna birtakım işbirlikleri yaptığını söyleyen Öztürk, "Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanımızda olmaya devam ediyor, bu açıdan da Türkiye ile ilişkilerimizin çok iyi olmasını önemsiyorum. Dış basına, dünyaya Türkiye ile KKTC'nin ayrı düşünülemeyeceğini, bizim bir olduğumuzu göstermek de önemli. Bu seyahatlerin, bu diyalogun daha da sıklaştırılması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

KKTC'nin Türkiye'nin gücü sayesinde Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak kabul edildiğini anımsatan Öztürk, dünyaya kendilerini tanıtmak istediklerini, bunun için çalışacaklarını, bu konuda Türkiye'ye ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.