SON DAKİKA
Hava Durumu

TKH Genel Başkanı Tekerek ve 22 partili gözaltına alındı

İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil ve TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek’in de aralarında bulunduğu 23 partili gözaltına alındı. Gözaltıların TKH İl Binası'na girilerek yapıldığı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2022 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 27.11.2022 16:02
https://www.lifebursa.com
TKH Genel Başkanı Tekerek ve 22 partili gözaltına alındı

İlerici Kadınlar Derneği’nin İstanbul Kadıköy’de yapacağı 25 Kasım eylemine polis sert müdahalede bulundu.

Gözaltıların il basına girilerek yapıldığı öğrenildi. TKH tarafından yapılan açıklamada, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İlerici Kadınlar Derneği tarafından yapılmak istenen basın açıklaması polis saldırısı ile engellendi. Polisin gayrı meşru tutumu sonucu başta Parti Genel Başkanımız Aysel Tekerek, İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil , İstanbul İl Sekreterimiz Kamil Tekerek, Parti MK üyelerimiz Ali Öztutan, Evrim Saldıran, Özgür Karadaş olmak üzere parti üyesi ve yöneticisi, İKD üyesi ve yöneticisi toplam 23 kişi gözaltına alındı" ifadeleri yer aldı.

"Seçimler öncesi Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı’nın yapacağı basın açıklamasının polis müdahalesiyle engellenmesi kabul edilemez" denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

'Kadına şiddete hayır' diyenlere yönelik polis şiddetini protesto ediyoruz.

Kimsenin anayasanın üzerinde olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz! İstanbul Valiliği, Kadıköy Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürü, suç işlemektedir. Seçimlere katılma hakkına sahip bir partinin genel başkanının engellenmesi ve gözaltına alınması anayasal suçtur!

Baskıya, engellemeye ve istibdat rejimine asla boyun eğmeyeceğiz!"

"Hukuksuzluğun açık göstergesidir ve kabul edilemez"

İKD'den yapılan açıklamada ise ,"Bugün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için İstanbul Kadıköy’de yapacağımız basın açıklaması öncesinde aralarında Genel Sekreterimiz Nuray Yenil, dernek yöneticilerimiz ve üyelerimiz olmak üzere toplam 23 kişi gözaltına alınmıştır. Bu saldırı, diğer birçoğu gibi ülkemizdeki hukuksuzluğun açık göstergesidir ve kabul edilemez" ifadeleri yer aldı.

"Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" denilen açıklamada, şunlar yer aldı:

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.