SON DAKİKA
Hava Durumu

TRT Uluslararası Dijital Platformu tanıtım etkinliği yapıldı

TRT’nin küresel arenada farkındalık oluşturacak olan en büyük projesi “Uluslararası Dijital Platformu” tanıtım programı sanat ve medya camiasından birçok ismin katılımıyla gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2023 23:27
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2023 23:27
https://www.lifebursa.com
TRT Uluslararası Dijital Platformu tanıtım etkinliği yapıldı

TRT Uluslararası Dijital Platformu tanıtım programı uzun bir hazırlık sürecinin ardından TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’nın ev sahipliğinde katılımcılar ve seyircilerle buluştu. Beykoz Kundura Fabrikası’nda düzenlenen programa sanat ve medya camiasından birçok isim katıldı.


Bayağı olan içeriklerin yaygınlaştırılıp doğal içeriklerin karşıtı içeriklerin önemli hale getirilmeye çalışıldığına vurgu yapan TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, “Türkiye’de geleneksel TV kanalı izleme süresi yüzde 60 azalırken yüzde 347 artmıştır. İnsanın ekranla olan ilişkisi zamansızlaşıyor. İnsan her dakika bir içerik ile uyarılıyor. Gençler başta olmak üzere dünyada seç izle alışkanlığı toplumun her kesiminde yerleşiyor. Ancak şunu özellikle belirtmek isterim ki dünya genelinde bu içeriklerin kaynakları sınırlı, temalar sınırlı. Bunun bir sonucu olarak küresel yapı ekosisteminde görüyoruz ki bayağı olan güzideleştiriliyor. Doğal olanın karşıtı yüceltiliyor. Aşırı uçlar ve sapkınlıklar normalleştiriliyor. Ve belli bir grup baskın şekilde temsil ediliyor.

Halbuki böylesine kültürel zenginliği olan bir dünyada kendi hikayelerini anlatamayan 5 milyar insan var. Biz mevcut küresel sistemin haline karşı dijital platformumuz ile ailenin, kadim değerlerimizin, kültürümüzün, dünyada görülmezden gelinen devasa kitlelerin gerçek hikayelerini anlatacağız. Özgün olanın kendi toprağında korunmasına özen göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

"Bu proje büyük ve güçlü Türkiye’nin gurur ve şeref projelerinden biridir"
TRT’nin kurulduğu günden bu yana yeniliklere imza attığını belirten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, “TRT kurulduğu günden bugüne hep yeniliklere imza atmış, hep öncü olmuş bir kurum. TRT esasıyla bir kamu yayıncısı. Fakat özel sektörle uluslararası alanda yarışabilen bir kamu yayıncısı. Bu yönüyle bir yandan kamu çıkarını gözetirken diğer yandan özel sektörün sert rekabet ortamında ayakta duran ve bu süreçte çok başarılı işlere imza atabilen bir kurum. Bugün de TRT’nin Uluslararası Dijital Platformunu burada açıyoruz. Bu proje bizim için çok önemli bir proje. Her şeyden önce Sayın Cumhurbaşkanımızın çok yakından takip ettiği ve gerçekleşmesi için de her tür kolaylığı sağladığı bir proje. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımıza bu değerli projenin hayata geçmesine verdiği katkılar dolayısıyla sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu proje büyük ve güçlü Türkiye’nin gurur ve şeref projelerinden biridir. TRT’de yeni yönetim göreve geldiğinde birlikte ciddi müzakerelerde bulunduk. Ve bu yeni yönetimin gerçekten marka projesi ne olacaktı diye tartıştık, müzakere ettik. Ve böylesi bir Uluslararası Dijital Platformun TRT’nin öncü rolüne yakışacağını ve Türkiye’de çok ciddi anlamda ihtiyaç halini alan bu projenin hayata geçirilmesinin TRT’ye yakışacağını kararlaştırdık. Ve bu süreçten sonra TRT yönetim kurulumuz bu misyonu benimsedi. Ve bu misyonun hayata geçmesi için gerekli tüm kolaylıkları sağladı. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.