SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sağkan: YSK'nın seçim erteleme yetkisi yok

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremin ardından başlayan ‘seçimin ertelenmesi’ iddialarına ilişkin olarak Anayasa’da seçimlerle ilgili hükmün açık olduğuna dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2023 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2023 11:02
https://www.lifebursa.com
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sağkan: YSK'nın seçim erteleme yetkisi yok

Sağkan, Anayasa’da seçimlerle ilgili hükmün açık olduğuna dikkat çekerek seçimlerin ertelenmeyeceğini belirterek "YSK'nın bir seçimi ertelemek yönünde bir yetkisi yoktur" dedi.

Eski TBMM Başkanı, AKP'li  Bülent Arınç’ın açıklaması üzerinden yeniden tartışmanın yaşandığını hatırlatan Sağkan, “Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bir seçimi ertelemek yönünde bir yetkisi yoktur. Anayasa’ya aykırı bir karar alma noktası yetkisi bulunmamaktır. Haliyle YSK yapılmasına karar verilen bir seçim için güvenlik önlemlerini, o seçimin itirazları ve o seçimin sürecini yürütmekle görevli bir kurumdur. YSK’nin hiçbir görev tanımı içerisinde, bir seçimin ertelenmesine, yapılmamasına belirsiz bir takvime bırakılmasına gibi, bir görev ve yetki tanıtımı bulunmamaktadır. O sebeple şu anda Türkiye’de seçimlerin yapılıp yapılmaması konusunun hukuken tartışma dışı bir konu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. 

Anayasa hükmünün çok açık olduğunu yineleyen Sağkan, seçimlerin yapılmamasına ilişkin bir tane istisna belirlediğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Evrensel hukuk sisteminde, hukuk devletlerinde, kurallar geniş, istisnalar dar yorumlanır. İstisna olarak bir tane savaş halini öngörmüş. Eğer Anayasa koyucu farklı istisnaları hayata geçirmek isteseydi, aynı savaş zamanlarında olduğu gibi, depremler veya doğal afetlerde de bu konuda yetkili bir mekanizmanın değerlendirilmesine ilişkin istisna hükmü koyabilirdi. Haliyle Anayasa’da konulmayan bir istisnanın Anayasa’dan hak ve yetkisini, görevini alan bir kurum tarafından o istisnanın genişletilerek başka unsurlara dahil edilmesi de hukuken mümkün değildir.”

Hukuki olarak olması gerekenlerin yerine tersi bir durum olması durumunda yaşanacaklara ilişkin soruya Sağkan, “Bu, milletin iradesinin gasbedilmesi anlamına gelir. Bunun başka bir anlamı yok. Bir hukuki kurumun, Anayasa’dan dayanağını alarak kurulmuş olan ve milletin iradesini tecellisini sağlamakla görevli bir kurumun milletin iradesini gasbetmeye çalışması olarak yorumlayabilirim” yanıtını verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.