SON DAKİKA
Hava Durumu

“Z kuşağı ofise dönmeye istekli” 

Z kuşağının iş gücünden aldığı payın artışı, çalışma modellerini ve ofis trendlerini değiştirdiğini belirten eOfis Kurumsal İletişim Direktörü Melis Ataç, “Z kuşağı süreçler ve akışlardan çok insan ilişkilerine ve iletişim kurmaya önem veriyor. Teknoloji yerlisi olan bu kuşak için yüz yüze iletişim kurmak, iş arkadaşlarıyla bağ oluşturabilmek önemli. Veriler de gösteriyor ki Z kuşağı ofiste çalışmak istiyor” dedi. 

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2023 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 11:57
https://www.lifebursa.com
“Z kuşağı ofise dönmeye istekli” 

Küresel salgının ardından şirketler ofisi ve uzaktan çalışmayı içeren hibrit modellere geçse de, araştırmalar Z kuşağının ofise dönmeye istekli olduğunu gösterdi. Unispace’in 9 ülkede 3 bini aşkın çalışanın katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma, Z kuşağına mensup 5 çalışandan dördünün, evden çalışırken iş arkadaşlarından uzaklaştığını düşündüğünü, bu kişilerin ofis ortamında iş arkadaşlarıyla bağ kurmanın daha kolay olduğuna inandığını ortaya koydu. 


 

10 KİŞİDEN YALNIZCA BİRİ OFİS TASARIMINDAN MEMNUN 

Söz konusu araştırmada, Z kuşağına mensup 5 kişiden dördünün ofiste çalışırken kendilerini daha aktif hissettiği görüldü. Öte yandan araştırma katılımcılarının yalnızca yüzde 11’i mevcut ofislerinin tasarımından ve kullanım biçiminden memnun olduklarını dile getirdi. Bu durumun işverenler için büyük bir fırsatı da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Melis Ataç, “Z kuşağı ofiste çalışmak istese dahi, mevcut ofisler onları estetik ve konfor anlamında tatmin etmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde ancak premium ofisler Z kuşağını memnun edebilecek tasarım ve kullanım esnekliğine sahip. Bu noktada tek bir ofis alanına yatırım yapmak yerine eOfis gibi tek sözleşmeyle Türkiye'nin 13 şehrinde 55 A+ plazada ortak ofis olanağı sunan, seçilen lokasyonda hesaplı fiyatlarla uçtan uca tasarlanmış hazır ofis seçenekleri vaat eden çözümler, işverenler için daha cazip bir hal alıyor” ifadelerini kullandı. 


Z KUŞAĞI ÇALIŞMASI EN ZOR KUŞAK  


 

Resume Builder tarafından yürütülen bir araştırmada 4 yöneticiden üçünün Z kuşağıyla çalışmayı zor olarak, 2 liderden birinin de şimdiye dek çalışılması en zor kuşak olarak nitelendirdiği görüldü. Her kuşağın kendine has beklentileri olduğunun altını çizen Melis Ataç, "Z kuşağına esnek bir çalışma ortamı hazırlamak, çalışma saatleri konusunda özgürlük vermek, şirket aidiyetini güçlendirmek için etkinlikler, sosyalleşme olanağı ve topluluk fırsatları sunmak gerekiyor. Z kuşağı ayrıca, işyerinde kapsayıcılık, eşitlik ve çeşitlilik yaklaşımları konusunda da oldukça duyarlı. Uygun çalışma ortamı, esneklik ve yönetim stratejileri uygulandığında kendilerinden beklenen tam potansiyeli gösterebilirler. Bu grubun işgücünden her yıl daha fazla pay aldığını düşündüğümüzde, işverenlerin Z kuşağına uygun insan ve kültür politikaları geliştirmesi kritik hale geliyor” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.