Bursa
Çok Bulutlu
16.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

1 yıllık içme suyu kaldı

Gündem , 11 Aralık 2020 Cuma, 13:50

Çanakkale'de bu yıl yağışların az olması sebebiyle barajlar kuruma noktasına geldi. Şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı'nda su seviyesi yüzde 22'ye düştü. Kentin 1 yıllık içme suyu rezervi kalırken, Çanakkale Belediyesi su kullanımlarıyla ilgili kısıtlamalar getirdi.

1 yıllık içme suyu kaldı

Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı olan ve bölgedeki bazı köylerin de ziraî sulama ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı'nda su seviyesi kritik seviyelere düştü.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yüzde 50 doluluk oranıyla 27 milyon 385 bin metreküp suya sahipken, bu yıl yine Kasım ayında ise yüzde 22 doluluk oranıyla 12 milyon 149 bin metreküp su rezervi bulunan barajda tehlike çanları çalıyor.

Çanakkale merkez, Dardanos ve Güzelyalı köylerinin içme suyunun yanı sıra, Karacaören, Özbek, Saraycık, Sarıcaeli ve Kepez köylerinin tarımsal sulama ihtiyaçlarını da karşılayan Atikhisar Barajı'nda 1 yıl yetecek kadar içme suyu rezervi kaldı.

"SÜREÇ BÖYLE DEVAM EDERSE..."

Çanakkale'de 3 yıldır oto yıkama işi yapan Ayberk Öztürk, şunları söyledi:

* Belediye gerekli bilgilendirmeyi bize yaptı. Bu konu hakkında da aldığı tedbirler, yanlış tedbirler değil. Kısıtlanması gereken şeylerin biraz vakitsiz olsa da kısıtlanması bizim için de iyi oldu.

* Düzensiz yıkama artışı olsun, fuzuli su kullanımı olsun bu tip şeylere kısıtlama getirdiği için biz de memnunuz. Biz işletme olarak, kirlendiğimizde ellerimizi yıkadığımız dış hortumu iptal ettik. O musluğu da iptal ettik.

* Yani dükkanda su kullanımını ne kadar azaltabilirsek bizim için o kadar iyi. Çeşmeden akan suyun 10'da birini çeken bir sistem var bu kompresörün içerisinde. Bir evin bir günde kullandığı suyla burayı karşılaştırırsak biz bu suyun 10'da birini kullanıyoruz.

* Yağışlar olursa hayat normale döner, süreç bu şekilde ilerlerse ya oto yıkamaları ya da hali yıkama yerlerini kapatmak zorunda. Yani bir şekilde bir yere kısıtlama getirmesi lazım. İnşallah bunu bizden yana kullanmazlar.

BELEDİYE KISITLAMA KARARI ALDI

Çanakkale Belediyesi Encümen kısıtlama kararları doğrultusunda; şehir şebeke suyu kullanılarak hortumla araba yıkanması, konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanması, halı ve kilim yıkanması yasaklandı.

Bahçe sulamalarının sabah ve akşam mümkünse kuyu suyu veya yağmurlama, damlama sistemi ile sulanması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi kararı alındı.

Oto yıkama, halı yıkama, hamam, WC gibi su tüketimi yüksek olan iş yerlerine ön ödemeli elektronik sayaç takılması zorunluluğu getirilirken, yeraltı suyu kullanan işyerlerine de mekanik sayaç taktırılarak kullanılan suyun tespitinin yapılıp atıksu bedeli alınması kararlaştırıldı.

Park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamalar kısıtlandırılırken, acil sulama ihtiyacı olan yerlerde yağmurlama, damlama sistemi ile su kullanımının minimuma indirilmesi, şehir ve mücavir alanlarında şebeke suyunun tasarruflu kullanılması yönünde de karar verildi.

KARARA UYMAYANLARA CEZA

Alınan kararlara uyulup uyulmadığı belediye zabıta müdürlüğü ekiplerince belirlenecek ve kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanununca cezai işlem uygulanacak.