Bursa
Çok Bulutlu
19.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

100 konuttan 45'inde deprem sigortası yok

Ekonomi , 13 Kasım 2020 Cuma, 12:24

İstanbul’da 5.8, Elazığ’da 6.8 ve şimdi de İzmir’de 6.6 büyüklüğünde deprem ve sonrasında meydana gelen yüzlerce artçı sarsıntı...

100 konuttan 45'inde deprem sigortası yok
Deprem Türkiye’nin göz ardı edemeyeceği bir gerçek. 68 il deprem fayları üzerinde bulunuyor ve her an risk var. Buna karşılık 100 konuttan 45’inin deprem sigortası yok. Önceliğimiz hayatta kalmak ama sonrasında oluşabilecek maddi kayıpları en aza indirmek için önlem almak gerekiyor. İlk ve en pratik yol sigorta. Ardından dayanıklılık testi, güçlendirme ve dönüşüm geliyor.

7.8 milyonu sigortasız

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) verilerine göre; Türkiye’deki tüm konutların sigortalılık oranı yüzde 55.7. Bir başka deyişle 17.7 milyon konuttan 7.8 milyonunun sigortası yok. 1999’daki acı tecrübenin de etkisiyle en çok sigortalı konut sayısı 4 milyon 49 ile Marmara Bölgesi’nde. Bu bölgede sigortalılık oranı yüzde 67.3. Marmara’yı Ege ve İç Anadolu takip ediyor. Doğu, sigortalı konut sayısının en az olduğu bölge ve 100 konuttan sadece 45-46’sı sigortalı.

Güvenceye almak gerekiyor

Deprem Türkiye’nin gerçeği. Tüm riskleri cüzi miktarda primlerle sigorta kapsamına almak, olası mağduriyetleri en aza indirir. Önceki gün 6.6’yla sarsılan ve ardından büyük artçıların yaşandığı İzmir’de binalar yıkıldı ve yüzlerce ev ağır hasar aldı. Deprem kuşağında yer alan İzmir’de 1 milyon 120 bin 220 konutun 636 bin 216’sı sigortalı. Sigortalılık oranı da yüzde 56.8 civarında. Buna karşılık 484 bin konut güvencesiz.

Riskli bina nasıl anlaşılır?

2000 yılından önce yapılmış bir binanın riskli olma ihtimali yüksek,

Hazır beton kullanılmamışsa,
Beton dayanımı C10 ve daha azsa,
Bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerde paslanma varsa,
Kolon ve kirişlerde çatlaklar varsa,
Taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse binanız riskli olabilir.

Ege'de en yüksek Muğla

DASK verilerine göre; ortalama sigortalılık oranı yüzde 54.2 olan Ege’de en fazla sigorta yüzde 74.10 ile Muğla’da görülüyor. Depremlerin çok sık tekrar etmesi ve uzmanların yıkıcı bir deprem olasılığına karşı sık sık uyarıda bulunması sonrasında halkın bilinçlenmesi bu yüksek oranlı sigortalılıkta etkili. Bölgede Muğla’dan sonra İzmir geliyor. İzmir ve çevresinde 111 yılda 8 büyük deprem meydana geldi.

Yalova ilk sırada

Türkiye’de en yüksek sigortalılık oranı yüzde 89 ile Yalova’da. 17 Ağustos depreminin yıkıcı etkisinin hissedildiği bu bölgede halkın çoğu önlem almış durumda. Yalova’yı yüzde 86.10 ile Sakarya, yüzde 86 ile Tekirdağ ve yüzde 79.10 ile Bingöl takip ediyor.

Alo DASK 125
 

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, tüm imkanlarıyla İzmir’de vatandaşın yanında olduklarını belirterek, “Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahipleri, evleri depremde hasar gördüyse ALO DASK 125 çağrı merkezi, www.dask.gov.trinternet sitesi ve e-Devlet üzerinden hasar ihbarı yapabilirler” dedi.

DASK neden yaptırılır?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altına alınır.

Neler teminat kapsamına alınıyor?

Temeller
Ana duvarlar
Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
Bahçe duvarları
İstinat duvarları
Tavan ve tabanlar
Merdivenler
Asansörler
Sahanlıklar
Koridorlar
Çatılar
Bacalar
Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri.

Zarar durumunda ne kadar öder?

DASK, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlıyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı 240 bin lira.

Maliyeti ne?

7 risk grubu ve 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 prim tarife fiyatı bulunuyor. 100 metrekarelik evlerde bu tutar 37 lira ila 324 lira arasında değişiyor. Örneğin Seferihisar’da 2000 yılı sonrası yapılan 100 metrekarelik 4-7 kat arasında bulunan bir betonarme binanın sigorta prim bedeli 266.5 lira.

POSTA