Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

1000 günden artakalanlar…

Bursa , 12 Kasım 2020 Perşembe, 15:00

1000 günden artakalanlar…
Bursa BŞB Başkanı Alinur Aktaş’ın görevde geçirdiği 1000 günde yaptığı hizmetler BŞB, ilçe ve temalarına göre tasnif edilerek kalınca bir kitap olarak hazırlanmış hepimize birer tane verildi.

Alinur Başkan konuşmasında da tek tek hizmetleri anlatmak yerine süreçleri paylaşarak 1000 günün hesabının dinamik bir toplantıyla verdi.

Başkanın 1000 gününün ana başlıkları şöyleydi;

  • Ulaşım

  • Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm

  • Altyapı

  • Yeniden Yeşil Bursa

  • Turizm ve Kültürel Miras

  • Tarım ve Ekonomi

  • Gençlik, Sosyal Hayat, Eğitim

  • PANDEMİ


Alinur Başkan geçmişte sözlerinin çarpıtılarak üzerine yapıştırılmak istenen şeylerin farkında olarak toplantıdan bir gün önce bütün ülkede saygı ve minnet ile anılan Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnete, rahmeti de ekleyerek iki kez zikretmesi bence önemliydi.

12 Kasım’da da Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının “ Atatürk’ü Anma Konseri” etkinliği için BŞB'nin Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi salonlarını açmasını aynı etiketleme çabasına net bir cevap oldu.

T /2 hattında raylı sistem ihalesinin ve yeniden başlayan inşaatın merkezi bütçe tarafından karşılanması konusundaki çabalarının olumlu sonuçlanmasında başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, ilgili bakanlıklar, muhalefet dahil bütün Bursa Milletvekillerine teşekkür etmesi de güzel oldu.

Namık Göz ve Mustafa Özdal’ın Başkan’a sorduğu iki soru da verdiği cevaplar da anlamlıydı.

Sevgili Namık’ın 1000 günde “’Ah keşkem’leriniz oldu mu?” sorusuna “Pek yoktu ama PANDEMİ döneminde BUSKİ faturaları düzenlemesinde tam anlaşılamadık ve doğru anlatamadık ki eleştiriler aldık. Bir de ihalesi yapılmış olan GÖKDERE’ye inen Teleferik projesini tasarruf tedbirleri nedeniyle durdurduk” dedi.

Mustafa Kardeşimin sorusu 1000 güne uyumlu idi ve “1050 konutlardaki kentsel dönüşüm talebinde BŞB’nin duruşu nedir ?” diye sordu.

Bence bir belediye başkanı için en zor olan sorulardan birini en kolay en doğru ve Bursa hayrına olacak şekilde cevapladı.

Özellikle son İzmir depreminden sonra gündeme gelen 1050 KONUTLAR projesi için aylarca çalıştıklarını, hak sahipleri ve Bursa için en doğru ve hakkaniyetli çözümü bularak o yapıda kurulan dernek yetkilileri ile paylaştıklarını hem niyet hem kaynak hem de matematik olarak anlattı.

Şu anda hak sahiplerinin 250 binlerde dolaşan daire fiyatlarını arsa bedeline katarak üzerine 120 bin lira civarında krediyi 10 yıl vade ile kullandırıldığını dile getiren Başkan Aktaş, bir yılda 650 bin liralık daire sahibi olmalarının koşullarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşülüp olur alındığının altını çizdi.

Bunun dışındaki emsal artışı gibi rant beklentilerin geçmişte yaşanan acı tecrübelerle kentsel dönüşümde karşılığının olmadığının bilinmesini, vatandaş Alinur Aktaş olarak da böyle bir vebali sırtına almayacağını kesin bir dille ifade etti.

Evet!

Bana göre bu gerçeğin dışında atılacak her adım Bursa gerçeğine ve geleceğine ihanet olacaktır.

Ben bunlara ilaveten Yunuseli’nin Ankara marifetiyle imara açılmasını aynı şekilde ihanet olarak gördüğümü net olarak ifade ediyorum.

Alinur Başkanın yaklaşık ikinci 1000 günü dün itibariyle başladı ve 2023’e kadar devam edecek.  Bu süre sonunda yaptıkları, yapamadıkları önce AK Parti ardından Bursa halkı tarafından tartılarak değerlendirilecektir.

Ben Bursa her zaman güzel şeylere layıktır ve eleştiri hakkım baki kalmak kaydı ile marifetler iltifata tabidir diye düşünenlerdenim.