Bursa
Parçalı Bulutlu
20.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

18 Mart piyangosuna tepki: 'Şehitler kumar malzemesi değil'

Gündem , 12 Mart 2021 Cuma, 09:13

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde piyango çekilişi planlanmasını eleştirdi.

18 Mart piyangosuna tepki: 'Şehitler kumar malzemesi değil'

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, Milli Piyango'nun Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıldönümü nedeniyle 18 Mart'ta özel çekiliş yapmasını eleştirerek, "Yüzbinlerce Mehmetçiğin bu vatan uğruna, istikbalimiz, bayrağımız uğruna şehit düştüğü bir günü piyango kumarıyla kirletmeye kimsenin hakkı yok" dedi.

"Bu yanlıştan derhal dönülmeli"

Vatan uğruna şehit düşen binlerce vatan evladının piyango çekiliş malzemesi yapılmasının yanlış bir karar olduğunu belirten Güldemir, "Başına milli ekleyerek kumar oynatılmasının yanlışlığı ortadayken vatan, bayrak, milli manevi değerlerimiz uğruna şehit olmuş vatan evlatlarımızın 18 Mart Deniz Zaferi'nin yıldönümünde milli piyango aracılığı ile kumar malzemesi yapılması bizleri derinden üzmüştür. Bu yanlıştan derhal dönülmelidir" çağrısında bulundu.

Güldemir, söz konusu piyangonun özellikle 18 Mart gününün seçilmesini de sert bir dille eleştirerek, "Şans oyunları ile bu vatan uğruna şehit olan ecdadımızın kemiklerini sızlatmaya kimsenin hakkı yok. Yasal düzenleme ile kumar kapsamından çıkarılan şans oyunlarının da aslında kumardan hiçbir farkı yoktur. Çünkü bunlarda şans üzerine kurulu ve insan emeğinin zarara uğratıldığı oyunlardır" diye tepki gösterdi.