Bursa
Çok Bulutlu
13.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

2040'ta kar yağmayabilir

Gündem , 05 Ocak 2021 Salı, 21:58

Türkiye'de ve tüm dünyada etkisini hissettirmeye başlayan küresel ısınma, dünyanın geleceğini tehdit eden en önemli çevre sorunlarından birini oluşturuyor.

2040'ta kar yağmayabilir

ABD'li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada, insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının yükselmeye devam etmesi halinde şehirlerdeki sıcaklıklarının yüzyılın sonuna kadar ortalama 4,5 derece ısınacağı konusunda uyardı. Bu durum Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen hedefin iki katının üzerine çıkılması anlamına geliyor.

ÖYLE BİR TEHLİKE Kİ

Araştırmacılar, dünyanın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerin ortalama sıcaklığının, yüzyılın sonuna kadar bugünkünden 4,5 santigrat derece daha sıcak olabileceğini açıkladı. ABD'de yer alan Illinois Üniversitesi'nden bir ekip, iklim değişikliğinin etkisini daha iyi anlamak için, türünün ilk örneği olan bir çalışmada kentsel alanlara 26 farklı iklim modeli uyguladı. Natural Climate Change dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarı Doktor Lei Zhao, dünya nüfusunun yarısından fazlasının kasaba veya şehir gibi kentsel bir ortamda yaşadığını söyleyerek, "Şehirler kırsal veya banliyö alanlarından daha fazla ısınma eğilimindedir. Çünkü beton ve asfalttan inşa edilmiş yüzeyler daha fazla ısı emer ve soğumayı engeller. Bu değişkenleri küresel ısınma tahminlerine dahil etmek, gelecekteki kentsel iklimi anlamak için çok önemlidir. Ancak bunu yapmak zor olabilir" ifadelerini kullandı.