Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

324 yıllık mektup sanal olarak açıldı

Dünya , 04 Mart 2021 Perşembe, 08:11

Bilim insanları Hollanda Posta Müzesi koleksiyonunda yer alan açılmamış bir Rönesans mektubunu mührünü kırmadan 'dijital' olarak açıp 324 yıl sonra okudu

324 yıllık mektup sanal olarak açıldı

İngiltere'de Londra Queen Mary Üniversitesi'nden bir ekip, 324 yıl önce mühürlenen ve o zamandan beri açılmayan bir mektubu x ışınıyla tarayarak dijital olarak açtı. Mektup zarfına X-ışını mikrotomografi taraması uygulandıktan sonra taranan görüntülere hesaplama algoritmaları uygulayan ekip, katlanmış mektubun farklı katmanlarını tanımladı. Bu yöntemle ekip, mektuptaki içeriği mührünü kırmadan ve zarfını yırtmadan 'dijital olarak' okuyabildi.

Zarar görmedi

Mektubun 31 Temmuz 1697 tarihli olduğu, Jacques Sennacques adlı Fransız tarafından, Hollanda'nın Lahey kentinde faaliyet gösteren tüccar kuzeni Pierre Le Pers'e gönderildiği bildirildi. Jacques Sennacques'ın bu mektupla kuzeninden bir tanıdıkları için ölüm bildiriminde bulunmasını rica ettiği belirtildi.

Şimdiye kadar mektup zarfları yalnızca kesilerek açılıp okunabiliyordu. Bu da çoğu zaman tarihi belgelere zarar veriyordu. Uzmanlar, ilk kez denenen bu tekniğin tarihçilerin mühürlü tarihi belgeleri ya da değerli metinleri, zarar vermeden incelemesine olanak sağlayacağını söyledi.