Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

5 ilimizde görüldü! Gören telefona sarıldı!

Yaşam , 29 Aralık 2020 Salı, 09:08

Elazığ ve çevre illerde Ay'ın etrafını saran çemberi görenler telefonlarına sarıldı, sosyal medyada gündem oldu. Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü'nün konuyla ilgili açıklamasında oluşan çemberin hale olduğu belirtildi. Elazığ ve çevresinde görülen 'Ay halesi'nin ardından herkes 'Ay halesi nedir? Ay halesi nasıl oluşur' sorularının yanıtını merak ediyor.

5 ilimizde görüldü! Gören telefona sarıldı!

Elazığ'da başta olmak üzere çevre iller Malatya, Bingöl, Tunceli ve Diyarbakır'da havanın kararmasının ardından ayın etrafını saran çemberin görüntüsü görüldü. Elazığ'da ayın etrafındaki çember vatandaşların ilgisini çekti. Ayın etrafını çevreleyen dev çemberi vatandaşlar izlerken sosyal medyada da çok sayıda yorum yapıldı.

'AY HALESİ' OLDUĞU AÇIKLANDI

Bazı vatandaşların depremle bağdaştırdığı "Sen aysın kendine gel, çok garip bir şehirsin Elazığ, Evren Elazığ'ı rahat bırak, büyük finale hazır mıyız" gibi paylaşımlara neden olan çemberin buz kristalleri ile oluşan "Ay halesi" olduğu bildirildi.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünden İHA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ayın etrafında oluşan çemberin hale olduğu belirtildi.

AY HALESİ NEDİR? AY HALESİ NASIL OLUŞUR?

Elazığ ve çevresinde görülen 'Ay halesi'nin ardından herkes 'Ay halesi nedir? Ay halesi nasıl oluşur' sorularının yanıtını merak ediyor.

Yapılan açıklamada "Hale, bu kristalleri içeren bulutların olması veya gökyüzünün buz kristalleri ile dolu olması durumunda, ışığın bu buz kristalleri tarafından kırılması ve yansıtılması sonucunda, ay veya güneşin civarında oluşan, yay veya çember şeklindeki, beyaz dahil tüm değişik renkler taşıyan her türlü görsel meteorlara verilen genel isimdir. Haleyi taçtan ayıran en önemli fark, halede kırmızı rengin, çemberin ay veya güneşe bakan iç tarafında, taçta ise dış tarafında yer almasıdır. Teorik olarak, çok çeşitli hale olayının gerçekleşmesi olasıdır ama bunlardan en fazla görüleni ay veya güneş etrafında gerçekleşen 22 derece yarıçapa sahip aydınlık, parlak hale olayıdır" denildi.